Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vybrané kapitoly ze středoškolské fyziky - Pro přípravný kurz k přijímacím zkouškám z fyziky na DFJP Univerzity Pardubice - Mechanika tuhého tělesa

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (199 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Při skládání většího počtu rovnoběžných sil není těžké určit velikost a směr výslednice, u těchto úloh však bývá většinou problém najít její působiště. V takovém případě nám výpočet značně usnadní podmínka (3.2) – momentová věta, jak ukazuje i následující vzorový příklad.

Příklad:

Na tyč na obrázku působí tři rovnoběžné síly, jejichž velikosti jsou F1 = 24 N, F2 = 60 N a F3 = 20 N. Vzdálenosti mezi působišti těchto tří sil jsou d1 = 50 cm a d2 = 20 cm. Jaká je velikost výslednice a kde je její působiště?

Jelikož je velikost síly F2 směřující dolů větší než součet velikostí dvou sil F1 a F3 směřujících nahoru

F2 > F1 + F3 ,

bude výsledná síla F rovněž mířit dolů a její velikost F bude rovna

F = F2 − F1 − F3 = 60 N − 24 N − 20 N = 16 N .

Působiště výslednice F pak určíme pomocí momentů sil.

Moment M této výsledné síly vzhledem k libovolnému bodu musí být totiž stejný, jako je součet momentů všech skládaných sil k témuž bodu. Pro jednoduchost výpočtu je vhodné zvolit za tento bod působiště „levé krajní“ síly, tedy v našem případě síly F1 . Bude-li vzdálenost působiště výslednice od tohoto bodu x, musí pro momenty jednotlivých sil platit:

F.x = − F1. x1 + F2. x2 − F3. x3 , kde x1 = 0 m , x2 = d1 = 0,5 m a x3 = d1 + d2 = 0,7 m .

Jelikož síly F1 a F3 mají opačný směr než síla F2 a výslednice F, a tudíž i opačný otáčivý účinek, jsou jejich momenty označeny opačným (záporným) znaménkem.

Hledané působiště výsledné síly F se tedy nachází napravo od síly F1 ve vzdálenosti

1 m

3.3 Rovnoměrný otáčivý pohyb tuhého tělesa

Rovnoměrný otáčivý pohyb tuhého tělesa je vůbec nejjednodušším typem rotačního pohybu těles kolem pevné osy. V takovém případě má těleso stále stejně velkou úhlovou rychlostí ω (ω = konst.). Úhlová dráha (neboli úhel) ϕ , jež je opsána průvodičem libovolného bodu takto se pohybujícího tělesa za určitý čas t, je přímo úměrná tomuto času

ϕ = ω . t . (3.9)

Časový úsek, za který se těleso otočí právě jedenkrát kolem své osy (a tedy opíše právě úhlovou dráhu ϕ = 2π), je oběžná doba T (perioda). Pro ní platí známý vztah

. (3.10)

Převrácená hodnota periody je potom frekvence rotačního pohybu. Otáčí-li se těleso rovnoměrným pohybem s frekvencí f, vykoná za určitý čas t celkem N = f . t otáček.

Má-li se těleso otáčet rovnoměrně s konstantní úhlovou rychlostí ω, je nutnou podmínkou to, aby výsledný moment M všech vnějších sil působících na dané těleso (vzhledem k příslušné ose) byl nulový !!!

3.4 Kinetická energie Ek tuhého tělesa

Koná-li tuhé těleso pouze posuvný pohyb (translaci), mají všechny body tělesa v daném okamžiku stejnou rychlost v a pro kinetickou energii takto se pohybujícího tělesa lze použít vztahu dobře známého již z dynamiky pohybu hmotného bodu

Témata, do kterých materiál patří