Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Moderní umělecké směry 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (151 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Světová literatura 20. století

Ve 20. století se výrazně změnilo myšlení lidí. Bylo to způsobeno jednak politickými událostmi (1.svět.válka), které znovu otřásly dosavadními hodnotami, a také, to možná ještě více, geniálními objevy, zejména A. Einsteina (relativita) a S. Freuda (psychoanalýza) – oba lidem ukázali, že svět není takový, jak se zdá, nýbrž je daleko složitější, realita je komplikovanější, nedá se zcela věřit smyslům ani rozumu, měření a posuzování všeho kolem nás je relativní, vše se dá zpochybnit. Logickým důsledkem je určitá skepse, nedůvěra v sebe samého. To vše se odrazilo (projevilo) v umění, tedy i v literatuře.

Další rysy literatury od počátku 20. století:

∙ do popředí se dostávají existenciální problémy (člověk je často stavěn před životní

volbu a musí se rozhodovat v zásadních otázkách, jak vůbec dál žít, existovat)

∙ do literatury se dostávají prvky absurdity

∙ v literatuře již téměř neexistuje tabu, vše se může objevit

Celé 20. století je z širšího hlediska neustálá konfrontace dvou základních tendencí (vyvíjí se paralelně):

1) proud realistický (tradiční) – směřuje převážně k objektivnosti, popisnosti, zobrazováním i kritizováním skutečnosti se snaží usnadnit orientaci v životě, ve světě, porozumět mu; uplatnění hlavně v próze

2) proud destruktivní (bourající tradice, avantgardní, moderní) – tíhne k subjektivnosti, abstraktnosti, k experimentování; diferencovaná tendence směřuje k umělecké výlučnosti, vytváření umělecké elity, neohlíží se na běžného člověka, takové umění není pro každého přístupné, je méně srozumitelné, uplatnění částečně i v próze (viz počátky moderní prózy), hlavně však v poezii (různé moderní směry)

Nedá se říci, že by jedna z tendencí byla výše než druhá.

Moderní umělecké směry 20.století

Přinášejí (hledají) nové, originální pohledy na skutečnost, způsoby vnímání skutečnosti a metody, jak toto vnímání zachytit literárně či výtvarně.

Podnětem k hledání bylo právě to, že svět a život se jevily stále složitějšími, mnohotvárnějšími a umělci se to pokoušeli zachytit, vyjádřit.

Každý z proudů je jednou z možných cest, kudy se umění může ubírat. Když se hledá, často se experimentuje a přitom se skutečnost také deformuje - vytvářejí nový vlastní pocit ze skutečnosti, nebo dokonce novou skutečnost. Už jim nejde o zobrazení toho, co vidí, k tomu už nemají úctu, důvěru, že by to dostatečně vypovídalo, to už se vyčerpalo, už nestačí.

Uplatnění - hlavně ve výtvarném umění a v poezii (ta dokáže rychleji reagovat, vstřebávat změny a také snese větší míru experimentování)., v próze méně.

Guillaume APOLLINAIRE (1880-1918)

- přední osobnost evropského moderního umění; francouzský básník, prozaik, dramatik, esejista

Témata, do kterých materiál patří