Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Starověké literatury - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (107 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

velká epika byla šířena v ústním podání pomocí pěvců – aódů – a přenašečů – rapsódů.

lyrika – monodická – přednes jednoho člověka. Sapfó – její postava opředena pověstmi. Stála včele kroužku dívek, jejichž cílem bylo uctívání múz. Procítěné verše, náklonnost k členkám kroužku – lesby. Anakreón – oslava vína, žen, radost ze života, humorné písně, anakreónská poezie – J. W. Goethe, A. J. Puchmajer.

– sborová – chórická, Pindanos.

– elegická – poučné básně, nástroj kritiky společnosti, Archilochos.

próza – bajky – Aisopos (Ezop). Bajka = krátké vypravování alegorického příběhu. Obsahuje mravní ponaučení a lidské vlastnosti – ve světě zvířat. Bajky byly oblíbeným prostředkem sociální kritiky. Další autoři toho žánru – J. de La Fontaine, I. A. Krylov, G. E. Leasing, A. J. Puchmajer.

► Attické období – rozvoj demokracie, filozofie, historie. Vzniká drama. Mělo zpočátku náboženský ráz a bylo spjaté s oslavami boha Dionýsa (Bakchanos). Byl to bůh plodnosti, vína, extáze. Úd Fallos doprovázen nevázanými písněmi. Existoval sbor v jehož čele je vůdce který rozmlouvá s hercem. Sbor aktivně vstupuje do děje a postupně je sbor vytlačován. Přecházení k dialogu. Na konec sbor zpívá pouze vložky které s dějem nesouvisejí.

tragédie (tragodia = zpěv kozlů) – drama s vážným koncem. Vznik z obřadních zpěvů (Dithyramby) na počest boha Dionýsa. Zpívali je členové sboru a měli na sobě masky kozlů. Rysy tragédie:

– témata z okruhů řecké mytologie + rozšíření o dobové problémy

– konflikt jedince se společností

– je psána ve verších

– zásada tří jednot – místa, času a děje

– syžet

Zdrojem těchto informací je Aristotelova poetika.

řecké divadlo – konalo se formou soutěže o nejlepší hru a herce. Soutěže trvaly čtyři dny. První den se hrály komedie, zbylé dny tragédie. Každý autor měl mít napsané tři tragédie a jednu satiru. Satirské drama – blíží se k tragédii ale hrdina je představen komicky. Divadla byly přístupné všem vrstvám obyvatel. Chodily tam trávit svůj volný čas. Hry se nereprizovaly. Na hry se divadla bohatě zdobily. Divadla byla budována na návrších s polokruhovým hledištěm. Orchestra – místo kde se hrálo (určené sboru). Uprostřed byl oltář pro oběti bohům. Jeden člověk hrál více rolí. Hráli pouze muži. Měli boty s vysokými podpatky (koturny). V Římě se používaly chůdy. Nejstarší divadlo je v Epidauru. Největší v Aténách pro 17 000 lidí. Thespis – zavádí 1. herce, kočoval se svojí károu (dochováno z tradice).

Aischylos (525 – 456 př. n. l.) – básník, dramatik, napsal asi 90 her, dochovalo se jich 7. Zavedl 2. herce. Začal používat dekorace a kostýmy. Základem dramatu je konflikt mezi člověkem a bohem, založeno na neměnnosti osudu člověka, stará rodová tradice se střetává s novým pokrokovějším zřízením.

Témata, do kterých materiál patří