Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Starověké literatury - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (107 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Peršané – výjev z řecko-perských válek kdy Atéňané zvítězili nad přesilou perských vojsk u Marathónu (490 př. n. l.) a Salaminy (480 př. n. l.) Orestea – hlavní hrdina Orestes je spravedlivý mstitel smrti svého otce krále Agagemnona. Jedná se o jedinou dochovanou trilogii. Námět z okruhu trojských mýtů. Král Agamemnon se vrací z trojské války domů, je zavražděn svou žen Klytaimestrou a jejím milencem. Jediný syn Orestes se vrací z ciziny a podporován svojí sestrou Elektrou zabije matku a jejího milence (podle staré rodové tradice). Bohyně pomsty (Lítice) však Oresta pronásledují. Ten hledá pomoc u bohů. Spor má rozhodovat bohyně Athéna, která ustaví novou instituci – soudní sbor (areopag), který má rozhodnout o vině, nebo nevině Oresta. Ten je osvobozen, krevní msta je nahrazena soudem.

Sofoklés (497 – 406 př. n. l.) – napsal asi 120 her, 7 dochovaných. Zavedl 3. herce. Používá deus ex machina. Většinou zobrazoval někoho, kdo se snaží vzepřít vůli bojů, míří výše, než je mu určeno, následuje tvrdý trest → nevyhnutelnost osudu.

Elektra – tragédie na motivy Orestey – sestra Oresta, která je odhodlaná pomstít otce Agamemnona sama. Má mylnou zprávu, že Orestes v cizině padl, po jeho návratu přenechá pomstu jemu. Téma trojského okruhu. Na motivy Elektory vzniká hra Smutek sluší Elektře od E. G. O'Neilla.

Král Oidipus – v tragédie, věštba králi Laiovi určí, že ho usmrtí jeho vlastní syn a ožení se s jeho manželkou, tedy se svou matkou. Když se syn narodí, přikáže, aby mu probodli nohy a mrtvého pohodili v lese. Otrok který to má udělat, neuposlechne a odnese chlapce k pastýři korintského krále. Král Polybos nemá vlastní děti, a tak ho příjme za vlastního. Dostane jméno Oidipus. Oidipus se jednoho dne dozví něco o svém původu a jde do věštírny. Dozví se svoji věštbu (zabije otce a vezme si matku). Opustí svoje adoptivní rodiče (v domnění, že jsou jeho pravými, aby nezabil otce) a odejde do Théb. Cestou se dostane do sporu s mužem a zabije ho, netuší, že to byl jeho otec. Jde dál a potkává Sfingu, okupující Théby. Každý kdo přicházel, tomu položila hádanku. Když na ní odpoví špatně, Sfinga ho zabije. Když odpoví dobře, sfinga zemře (ztratí se...)). Na hádanku odpoví správně a sfinga zmizí. Jako odměnu dostane v Thébách trůn a za ženu manželku krále Laia, tedy jeho matku Iokastu. Po několika letech postihne Théby mor a Oidipus se od věštce dozví že bude trvat tak dlouho, dokud bude ve městě žít vrah krále Laia. Věštec mu naznačí pravdu, ale Oidipus ho vyhostí z Théb. Myslí si, že za to může Kreón a že se chce zmocnit trůnu. Pohádá se s ním, ale nakonec zjišťuje že vrahem je on sám. Dostane se mu zpráva že Polybos (Oidipův adoptivní otec) zemřel a Oidipus je nástupcem na trůn. V tu chvíli se dovídá kompletně celou pravdu. Jeho matka se ve svém pokoji oběsí a on se oslepí, aby neviděl následky své kletby. Usmíří se s Kreónem, je vyhnán svými syny, odchází z Théb. Oidipovský komplex – syn miluje svoji matku (elektřin komplex – dcera miluje svého otce).

Témata, do kterých materiál patří