Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Starověké literatury - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (107 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Nový zákon (2. - 4. stol.n.l.) – jádrem Nového zákona jsou čtyři evangelia (tedy vylíčení Ježíšova života). Správně by mělo být evangelium interpretováno jako příznivá zpráva o Božím příchodu a o Ježíšovi. Existují evangelia sepsané Matoušem, Markem, Lukášem a Janem. Jsou to životopisy Ježíše každý z odlišného teologického hlediska. Jsou to čtyři odlišná svědectví o Ježíšově osobě. Kromě evangelií obsahuje Nový zákon epištoly (někdy také Listy). Jsou to dopisy které napsal apoštol Pavel různým osobám, židům nebo celé církvi. Závěrečná část je zjevení Janovo (Apokalypsa) – konec světa a poslední soud. Dojde k rozlomení sedmi pečetí, z nichž jedna přináší čtyři jezdce kteří čtvrtinu světa zahubí mečem, hladem, morem a dravými šelmami.

Žalm = náboženský hymnus (křesťanský), který vzdává slávu a dík Bohu, soubor žalmů = žaltář.

Píseň písní – připisována Šalamounovi, známá milostná skladba, je souborem svatebních písní.

A n t i c k é z á k l a d y e v r o p s k é l i t e r a t u r y

Antiquus = starý, starobylý. Antika – 14. stol. př. n. l. – 4. stol. n. l. Vznik památek ve všech oblastech – výtvarné umění, věda, filozofie, politika, literatura → základ evropské vzdělanosti.

▬ Ř E C K O ▬

  1. egejské umění

  2. minojské umění (Kréta) – lineární písmo A

  3. mykénské umění – lineární písmo B (14. – 11. stol.př.n.l.)

  4. starořecké (9. – 1. stol. př. n. l.)

    1. archaické (do 6. stol. př. n. l.) – tyranie

    2. attické (5. – 4. stol. př. n. l.) – rozkvět demokracie

    3. helénistické (4. stol. př. n. l. – 1. stol. n. l.) - pod nadvládou Alexandra Makedonského

5. etruské umění (8. – 1. stol. př. n. l.)

6. římské umění (3. stol. př. n. l. – 4. stol. n. l.)

► Archaické období – vznikají hlavně epická díla, eposy, objevuje se lyrika, bajky.

Ilias a Odyssea – eposy, připisovány slepému pěvci Homérovi, 8. století př. n. l. Ilias – Přibližně 16 000 veršů, líčení 51 dní ze závěru Trojské války. Tento epos působí pateticky, mnohdy dějově staticky až nezáživně. Ilias je z řeckého Ílion = Trója. Děj: Achilles se zlobí a neúčastní se bojů, protože se pohádal s Agamemnónem. Trójané proniknou do řeckého tábora. Patroklos si oblékne Achilleovo zlaté brnění, aby si Trójané mysleli, že je to Achilles. Je zabit Hektorem – velitelem trójských vojáků. Smrt Patroklose (přítele Achilla) donutí Achilla se vrátit zpět do války. Zabije Hektora a jeho mrtvolu vláčí za koněm okolo města Tróje, což pobouří bohy a občany. Kniha končí v místě, kdy je postaven trójský kůň. Trojský kůň – danajský dar, dar zkázy (Danaové = Řekové). Odyssea – přes 12 000 veršů vypravuje o bloudění jednoho z účastníků trojské války, ithackého Odyssea. Děj eposu zobrazuje 41 dní posledního roku hrdinova putování, ale zprostředkovaně se v něm dozvídáme o celé desetileté plavbě. Odyssea je propracovanější než první epos a má i komplikovanější děj. Je dynamičtější, zábavnější a obsahuje více dialogů. V obou eposech jsou bohové zlidštění – mají své vášně, slabosti i nedostatky. Žijí v úzkém kontaktu s lidmi a ovlivňují jejich osudy. Přestože je člověk hrdinou, je jim podřízen. Děj: Odysseus se vrací domů z Trójské války. Rozhněvá si boha Poseidona a deset let bloudí po moři než se dostane domů. Během těch deseti let zažívá mnohá dobrodružství. Bojuje se saní, málem se dostane do vodního víru, přelstí kouzelnici a dostane se do podsvětí. Nakonec mu Athéna pomůže domů. Doma je jeho žena Penelopa v obležení nápadníků, ale je mu věrná. Pro nápadníky udělala zkoušku o natažení luku jejího manžela. Samozřejmě jediný člověk na světě ho dokáže natáhnout – Odysseus. Potom Odysseus se svým synem nápadníky pozabíjí a ujme se vlády.

Témata, do kterých materiál patří