Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Tradiční světová literatura 1. poloviny 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (165.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Srovnání s Biblí: Hospodin dává Kainovi možnost výběru (Budeš-li činit dobro, i tebe přijmu, i na tebe pohlédnu). I román zdůrazňuje možnost volby – tj. zachovat nejlepší stránky vlastního lidství ohrožovaného neblahými vlivy okolí i sklonem ke zlu, který je v každém jedinci.

O myších a lidech

Novela o přátelství dvou námezdních zemědělských dělníků: Lenda je silák a dobrák, ale slaboduchý, a proto snadno zranitelný. Jeho největší slabostí je láska ke všemu hebkému (myši, štěňata), zprvu hladí, laská, avšak nakonec většinou kvůli své síle nechtěně usmrtí. Jiří se snaží Lendu usměrňovat, chránit před okolním světem, v němž by Lenda sám neobstál; svět je pro Lendu nebezpečný, neměl by pro něj pochopení jako Jiří. Lenda a Jiří přicházejí za prací na farmu. Osudovým zlem se zde pro Lendu stává žádostivá žena farmářova syna, která obdivuje Lendovu živočišnou sílu a nechá si od něj hladit své krásné vlasy. Hlazení končí jako obvykle tragicky – zlomí jí vaz. Jiří Lendu raději sám zastřelí, aby ho uchránil před lynčováním. Předtím si ještě naposledy (jako už mnohokrát) vypráví příběh o své šťastné budoucnosti.

Hrozny hněvu

Ostře kritický sociální tón, 30. léta, hospodářská krize. Početná rodina vyhnaná z pronajaté farmy je donucena k tragické cestě z Oklahomy do Kalifornie. Nejprve přicházejí do uprchlického tábora, hledají práci, té je nedostatek. Rodina se postupně rozpadá. Přesto však bojují s nepřízní osudu, vzájemně si dodávají sílu – nevyznívá pesimisticky.

Prokládáno filozofickými úvahami. Biblické motivy (vyhnání, cesta do země zaslíbené)

William Faulkner

Pochází ze staré jižanské rodiny ze státu Mississippi, vztahy mezi černochy a bělochy se často promítají do děl → jižanská sága. Čtenářsky je méně přístupný, komplikovaný způsob vyprávění (rozvleklost, odbočky, proměna žánrů). Soustřeďuje se na citovou a psychickou stránku výjimečných lidí, rasové a sociální problémy.

Vojákův žold - o návratu zraněného znetvořeného letce z války.

Pobertové - vzpomínky na dětství, zážitky chlapce při první cestě automobilem ,,do světa”

Absolone, Absolone! – tragédie plantážnické rodiny na americkém Jihu

Vesnice, Město a Sídlo – trilogie, problémy jižanské společnosti

Divoké palmy – odlišná tematika, čtenářsky oblíbené,dva příběhy o lásce, každý je jiný, ukazuje se rozdílná láska u muže a u ženy.

Theodore Dreiser

Americká tragédie – sociální román s kriminální zápletkou, řeší problém zločinu a trestu. Mladý hrdina touží po zbohatnutí, společenském postavení i lásce krásných žen; bezostyšně jde za svou kariérou. Po milostných pletkách má hlubší vztah k Robertě, ta otěhotní, ale jemu se naskytne reálná možnost oženit se s dcerou milionáře, a tak proniknout do vyšší společnosti, a proto se rozhodne Roberty se zbavit. Při projížďce po jezeře způsobí to, že se Roberta utopí, nepomůže jí. Je usvědčen a popraven. Román ukazuje, k čemu až vede realizace amerického snu, co jsou schopni lidé pro kariéru udělat (cynicky se chopit každé vhodné příležitosti, obětovat svou čest, jít přes mrtvoly).

Témata, do kterých materiál patří