Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Východicka a základy světové kultury a literatury (2)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (86.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Antická literatura

Antická kultura, tj. kultura starověkého Řecka a Říma, tvoří (spolu s Biblí) základy evropské kultury. Totéž lze říci úžeji i o antické literatuře.

Staří Řekové vytvořili osobitou (svéráznou), originální (původní) kulturu (literaturu). Římská kultura (literatura) byla vlastně adaptací (přizpůsobením) té starořecké. Římané se ale zase zasloužili o rozšíření antické kultury do většiny Evropy a o uchování antického odkazu, předání dalším generacím.

Řecká literatura

Archaické období (8.-6.stol.př.n.l.)

Epika

Od přelomu 2. a 1. tis.př.n.l. vznikaly v Řecku mýty – báje, postupně celá mytologie – bájesloví, např. cykly: o bozích, o hrdinech, o trojské válce, thébský cyklus aj.

Velké hrdinské eposy Ilias a Odysseia (8.- 7.stol.př.n.l.) – nejstarší literární památky, jsou vlastně rozsáhlými soubory řecké mytologie v literární podobě. Homér - bájný slepý pěvec, považován za autora, avšak každý epos zřejmě od jiného autora, otázka se stále řeší.

„Ilias“- závěr obléhání Tróje (= řecky Ílion). O „Achilleově hněvu“– řecký hrdina Achilleus, uražený jednáním řeckého vůdce Agamemnona (ten mu odebral válečnou kořist – krásnou zajatkyni; učinil tak ovšem na nátlak boha Apollona), odmítá nadále bojovat a nedbá ani proseb svého přítele Patrokla. Trójané tak získávají převahu; zastaví je až Patrokles oblečený do Achilleovy zbroje. Je však zabit Hektorem, synem trójského krále. Achilleus, zasažený smrtí přítele, pak s Hektorem svede vítězný boj.

„Odysseia“ - Sleduje návrat ithackého krále Odyssea z války (trval stejně dlouho jako boje v Tróji – deset let). Při zpáteční plavbě projde Odysseus řadou dobrodružství, mnohdy až pohádkových (utká se s jednookým lidožroutským Kyklopem Polyfémem, s čarodějnicí Kirké- proměnila jeho druhy ve vepře, sestoupí do podsvětí, překoná nástrahy vábivých Sirén aj.), a přijde o své druhy. Uvízne u nymfy (víly, polobohyně) Kalypsó – slibovala mu mládí, nesmrtelnost, nechtěla ho propustit, až na zásah Athény se od ní dostal. O těchto událostech se dozvídáme z Odysseova vyprávění na hostině pořádané Fajáky (obyvateli jednoho ze středozemních ostrovů), kteří ho zachránili po jeho ztroskotání při plavbě od Kalypsó. Fajákové pak Odyssea dopraví na rodnou Ithaku. Zde se hrdina setkává se svým synem Telemachem. (Telemachovým pátráním po Odysseovi epos začíná). S jeho pomocí se vypořádá s nevítanými nápadníky, kteří se před tím vetřeli do královského paláce a pokoušeli se získat královnu Penelopu, zachovávající Odysseovi věrnost.

Odysseia je umělecky vyspělejší a čtenářsky přitažlivější než Ilias, neboť je dynamičtější, zábavnější a obsahuje více dialogů, oproti tomu Ilias působí pateticky, dějově staticky, až nezáživně. Odysseia má také komplikovanější děj (1. rovina – putování, 2. rovina – jednotlivé příběhy – epizody) a kompozici – užití retrospektivy (viz v obsahu.).

Témata, do kterých materiál patří