Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




NAKLADATELSTVÍ A KNIŽNÍ OBCHOD V ČESKÝCH ZEMÍCH

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

MATURITNÍ OTÁZKA ČÍSLO 30

NAKLADATELSTVÍ A KNIŽNÍ OBCHOD V ČESKÝCH ZEMÍCH OD ROKU 1848 DO KONCE 2. SVĚTOVÉ VÁLKY – VZNIK MODERNÍCH NAKLADATELSKÝCH DOMŮ

Knižní kultura v 19. a první polovině 20. století

19. století je spojováno s velkým technickým pokrokem, který mění a usnadňuje nejen lidskou prácí, ale zcela přetváří životy lidí. Změna životního stylu spojená s technickými vynálezy a následnou industrializací průmyslu se projevuje ve všech oblastech lidské společnosti, kulturu nevyjímaje. Zvláště dramatické změny nastaly v oblasti tisku, který od dob Gutenberga prodělával doposud jen velmi pozvolný pokrok v technologiích. Toto období dalo vzniknout skutečné záplavě nakladatelů, tiskařů, knihkupců i dalších subjektů spojených s knižní kulturou, takže není možné, na rozdíl od předchozích kapitol, se jmenovitě věnovat velkým nebo významným osobám a firmám, ale pozornost bude věnována pouze výjimečným činitelům této oblasti, zvláště těm, kteří se výrazně zasloužili o uměleckou kvalitu knihy.

Vznik knižního a polygrafického průmyslu

Zprůmyslnění výroby se nemohlo vyhnout ani knižní oblasti, kde rovněž dochází k mnoha převratným změnám, značně podpořeným technickými vynálezy v oblasti výroby papíru, tisku i vazby knih. K masovému rozvoji knižního průmyslu přispěly samozřejmě i nové hospodářské podmínky, které zavládly v Evropě a jež dávaly živnou půdu pro vznik velkých hospodářských celků. Vznikl velký počet nakladatelství i tiskáren, mnohdy spojených do jedné velké korporace. Mění se právní rámec podnikání v knižním odvětví - byly položeny základy k modernímu nakladatelskému a tiskařskému podnikání - ke vzniku knižního i polygrafického průmyslu.

Od začátku 19. století přichází na pomoc celá řada nových tiskových technik jako je litografie, hlubotisk, světlotisk a všechny reprodukční techniky spojené s vynálezem fotografie, o kterých je podrobněji pojednáno v poslední kapitole.

Fridrich König přišel roku 1812 s knihtiskovým rychlolisem, který umožňoval daleko vyšší výkony tisku ještě stále tradiční technikou. Právě tento stroj dopomohl k větší dělbě práce, k větší specializaci a následné kooperaci činností spojených s tvorbou i šířením knih. Koncem 19. století byly vynalezeny nové sázecí stroje, nejdříve řádkové a posléze na svou dobu znamenitý písmenový sázecí stroj Monotype, umožňující kvalitnější a rychlejší sazečskou práci. Při korekturách se už nemusel pro odstranění chyby měnit celý řádek jako u předešlého typu stroje, ale pouze jedno písmeno; odtud tedy název zařízení. Na přelomu 19. a 20. století se vyvinul z litografie ofset, založený též na principu tisku z plochy. Tato technika ovládala polygrafický průmysl dvacátého století. Technický pokrok v oblasti výroby knih podporoval i papírenský průmysl. Nejdříve to byly stroje s takzvaným nekonečným sítem na výrobu nepřetržitého pásu papíru, posléze způsoby mechanického a chemického rozvláknění dřeva, což znamenalo nový rozměr ve výrobě.

Témata, do kterých materiál patří