Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




NAKLADATELSTVÍ A KNIŽNÍ OBCHOD V ČESKÝCH ZEMÍCH

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pro Čechy nebylo politické klima v habsburské monarchii příznivé. Zvláště v období Bachova absolutismu v letech 1852-59 byl dočasně zmrazen emancipační proces, ale boj národa proti útisku nemohl být zastaven. I po skončení národního obrození bylo lze tušit silné národní uvědomění, které se odrazilo v celém kulturním dění, tedy i v literární a knižní sféře. To s sebou neslo jako logický důsledek i zvýšení aktivity v nakladatelské a knihkupecké činnosti. Na počátku sledovaného období to však byly především německé firmy, které vydávaly a rozšiřovaly české knihy. Za zmínku stojí Dominicius, Temsky, Bellmann, Lehman, Steinhauser, Karafiat nebo Winiker, ale už z minulých dob zde bylo několik jmen českých a další se postupně, zvláště v šedesátých a sedmdesátých letech začínají objevovat. V šedesátých letech vzniká asi dvacet menších firem v různých částech Čech, z nichž za připomenutí stojí především působení nakladatelství, knihkupectví a tiskárny Kober. Syn chudého podkrkonošského tkalce Ignác Leopold Kober neměl jiné vzdělání než obecnou školou. I on se vlastní pílí propracoval natolik, že ačkoliv se později začal učit soustružnickému a zámečnickému řemeslu, doplnil si potřebné vzdělání natolik, že mohl redigovat a rovněž překládat literární díla pro česká vydání. K nakladatelské činnosti se dostal přes knihkupeckou živnost. Nejdříve jako knihkupecký cestující, tedy něco jako kolportér. V roce 1846 si otevřel v Táboře s Margrafem knihkupectví, roku 1856 převzal expedici německého Alba románů a povídek, aby později začal vydávat překlady význačných německých autorů. Když se roku 1857 rozešel se svým společníkem, otevřel si vlastní knihkupectví a nakladatelství v Praze. To mělo velký význam především díky vydávání překladové literatury, zejména německé. Sedmdesátá léta dávají vzniknout velkým nakladatelským podnikům jakými jsou firmy Jan Otto nebo František Šimáček, v letech osmdesátých firma František Topič. Všichni jmenovaní společně položili základy k modernímu nakladatelskému podnikání v českých zemích.

Přes všechny obtíže a cenzurní zásahy spojené s Bachovým absolutismem se česká literatura v počátku tohoto období na trhu udržela. Pražská revizní komise vydávala denně seznamy zakázaných knih, někdy o několika stech arších. Mezi nimi bychom našli např. Meyerův slovník naučný, vycházející v sešitové podobě. Při vydání zhruba 400. dílu byl zakázán pro stať o rakouských poměrech celý. Obchodování s ním hrozilo ztrátou koncese. Česká literatura spíše živořila a knihkupci raději nabízeli německé módní listy a umělecká alba. Nově vznikají cestovní příručky a průvodci, celkem dobře se prodávaly dovážené dětské knížky, někdy dokonce i s českým textem. Politická literatura byla těmito poměry z trhu zcela vyloučena. Teprve Bachův pád a vyhlášení konstituce v letech 1860-1861 poměry uvolnilo. Šedesátá a sedmdesátá léta 19. století se mohla zařadit k období rozmachu české knihy a s tím spojeného podnikání, oproti tomu odbyt německých knih v důsledku vyšší české produkce podstatně klesá. Dobře to dokumentují tato čísla:

Témata, do kterých materiál patří