Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




NAKLADATELSTVÍ A KNIŽNÍ OBCHOD V ČESKÝCH ZEMÍCH

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

V roce 1936 byl majitel a zakladatel firmy po předčasné smrti syna, který akciovou společnost již delší dobu řídil, nucen prodat budovu na Národní třídě i s knihkupectvím tehdejšímu majiteli Lidových novin a nakladatelství Borový Jaroslavu Stránskému. Topičovo nakladatelství se přestěhovalo do nového domu na pražských Vinohradech; aby nevznikala nedorozuměn, muselo změnit název na Topičovu edici. V označení zůstalo zachováno Topičovo jméno, protože bylo v té době ceněnou obchodní značkou a pro čtenáře zárukou dobrých knih.

Jedno z renomovaných nakladatelství založil v roce 1912 František Borový (1874-1936), jehož působnost je zřetelnější v období samostatné ČSR. Vydával zejména novinky původní české poezie i prózy, převážně z meziválečného období. Z úzké spolupráce mezi nakladatelem a básníkem Stanislavem Kostkou Neumannem vznikla edice Zlatokvět, která vedle literární kvality vynikala i výtvarným pojetím. Borový rovněž vydával řadu časopisů, např. Červen, Květ, Přítomnost nebo Šibeničky.

V Ottově nakladatelství pracoval od roku 1882 Jan Laichter (1858-1946), který se podílel na přípravě vydání proslulého naučného slovníku. Od roku 1883 vydával revui Naše doba, redigovanou zpočátku Tomášem Garriquem Masarykem. Mezi léty 1899-1911 vydával filozofický měsíčník Česká mysl. Vlastní nakladatelství založil roku 1896 v Praze a vydával v něm především vědeckou literaturu. Konkrétně se zaměřoval na humanitní obory, jež soustředil do velké souborné edice Výbor nejlepších spisů poučných, založené roku 1896. V jejím rámci vycházela mj. Česká politika, Otázky a názory, České dějiny, Čeští spisovatelé XIX. století, Sbírka krásného písemnictví, Laichterova filosofická knihovna a mnoho dalších.

K tradici dobrého jména Vilímkova nakladatelství položil základy český publicista, knihkupec a později nakladatel Josef Richard Vilímek starší (1835-1911). Zprvu založil v roce 1858 Humoristické listy, poté časopisy Bič a Proluky nebo Obrazy života. V roce 1871 založil v Praze knihtiskárnu a nakladatelství, jehož činnost rozvinul v plné šíři teprve syn Josef Richard Vilímek mladší (1860-1938), spoluzakladatel již zmiňované České grafické unie (1891). Vilímek byl činný i v oblasti tiskárenské. Na Jubilejní výstavě v Praze roku 1891 předvedl např. zcela novou rotačku. K vydavatelským aktivitám patří založení časopisu Literární rozhledy. V nakladatelství vydával edice Vilímkova humoristická knihovna a Literatura senzační. K nejnákladnějším knihám patřilo obrazové dílo Světem letem, obsahující 265 fotografií památných míst celého světa s doprovodným textem a úvodem tehdy známého cestovatele A. S. Vráže, a Letem českým světem. Vedle humoristické literatury vycházely rovněž knihy detektivní, životopisné, dobrodružné romány pro mládež, např. Verne, Dumas, May a mnoho dalších autorů zahraničních i českých.

Témata, do kterých materiál patří