Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




NAKLADATELSTVÍ A KNIŽNÍ OBCHOD V ČESKÝCH ZEMÍCH

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ani poslední fáze výroby knih nezůstala nedotčena. Koncem 19. století se objevují stroje pro mechanizaci knižní vazby - skládací a šicí stroje, řezačky a další technická zařízení usnadňující a zefektivňující proces zhotovování knih.

Kniha v 19. století

Předchozí období byla v knižní oblasti více či méně spojena s tiskaři jakožto veličinami, dávajícími hlavní impuls při tvorbě knihy. Technický pokrok v polygrafii, spojený s větší dělbou práce, přivádí na scénu v hlavní úloze nakladatele. Už to není tiskař, který jedná s autorem, ale nakladatel, který je hlavní hybnou silou v historii tvorby knihy dvou předposledních století.Ten vytváří ediční politiku, a tím se podílí na literárním charakteru doby. Nejenže reaguje na vkus čtenářů, ale zároveň ho podněcuje a tvaruje. Vedle této kulturně sociální funkce se nakladatel stává koordinátorem jednotlivých kroků od rukopisu ke knize. Rovněž obstarává finanční zabezpečení celého procesu. Má tedy významnou úlohu i pro ekonomické zajištění vzniku knih. Zkráceně se dá stoupající význam nakladatele v tomto období charakterizovat tak, že se hlavní měrou podílí na dějinách knižní kultury nejen po formální, ale i obsahové stránce.

Technický pokrok přispěl k podstatnému zlevnění. Knihy se mohou tisknout ve vysokých nákladech, a tudíž se stávají poprvé v historii masovou záležitostí, na rozdíl od předchozích období, kdy byly víceméně luxusem. Ztráta takového výsadního postavení knihy vede pochopitelně i ke ztrátě kvality, alespoň na určitý čas. Objevuje se zcela nový pojem - bestseller, jehož pojetí se v průběhu let mění. Nejdříve je to 10 000 výtisků prodaných v krátké době, později okolo 50 000 a 20. století považuje za úspěch 100 000 prodaných knih, samozřejmě ve velkých zemích jako je Německo, Anglie nebo USA. Asi prvním bestsellerem v dějinách knihy (kromě bible, samozřejmě) je kniha Johna Bunyana Cesta křesťana, která vyšla prvně roku 1678. Během deseti let dosáhla deseti vydání a později byla přeložena do 147 jazyků, aby byla během krátké doby zcela zapomenuta. Nakladatelství se orientují na lidové edice, v nichž vychází sice kvalitní literatura ve velkých nákladech, ale z jejich celkového vzhledu je až příliš patrná nízká cena. V Německu vycházela celá řada edic, např. Universal Bibliothek dosáhla 8000 titulů v počtu 275 milionů výtisků. S ní se může srovnávat anglická Collection of British (and American) Authors nebo Pinguin Books, známá do současnosti. I v 19. století je nejúspěšnější knihou bible, nejvydávanější literární dílo všech dob. Pro její vydávání a rozšiřování se zakládají po celém světě biblické společnosti, které zaznamenávají pronikavý komerční úspěch. Například Britská a zahraniční biblická společnost vydala od začátku 19. do poloviny 20. století 600 milionů výtisků v osmi stech jazycích. Pokrok v polygrafii nabízí nejen vysoké náklady, ale dává i možnost výroby mnohosvazkových, barevně ilustrovaných encyklopedií a dalších knih z oblasti umění, přírody i beletrie. Kniha je celkově výpravnější za relativně přijatelnou cenu. Věrnější zobrazení předlohy pomocí perfektních grafických technik vede k stále větší oblibě knižní ilustrace.

Témata, do kterých materiál patří