Seminární práce - Historie ošetřovatelství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
4.3.2. Česká asociace sester (ČAS)
Od roku 1990 existovalo v České republice mnoho sesterských klubů. Prvním z nich byl Klub sester pro Prahu 10. Poté se začaly tvořit i další kluby po celé republice. Ty se pak v roce 1991 sdružily v jednu celostátní organizaci pod názvem Česká asociace sester (ČAS). Zakladatelkami byly Růžena Wagnerová, Blanka Misconiová a Alena Müllerová. Cílem ČAS je sdružovat sestry a ostatní zdravotníky, rozvíjet ošetřovatelství jako obor, vydávat odborné publikace a hlavně zvyšovat odbornou, morální a etickou úroveň ošetřovatelství.
4.3.1. Osobnosti ošetřovatelství ve 20. století
Alice Masaryková (1879 – 1966)
Alice Masaryková (Obr. č. 4) byla dcerou Tomáše Garrigua Masaryka. Vystudovala filozofii, sociologii a historii. V letech 1915 – 1916 byla vězněna za účast v odboji. V roce 1919 založila Československý červený kříž, ve kterém byla následně dvacet let předsedkyní. Podporovala vzdělávání ošetřovatelek a financování škol. Založila první Vyšší sociální školu v ČSR. Je pohřbena v rodinném hrobu v Lánech.
Marta Staňková (1938 – 2003)
Vystudovala SZŠ ve Svitavách. Poté se stala na této škole sestrou instruktorkou a učitelkou ošetřovatelství. Po roce 1989 pracovala v několika mezinárodních organizacích, zapojovala se do společných projektů a tím se zasloužila o informovanost českých ošetřovatelek v moderních trendech. Přednášela na konferencích a lékařských fakultách, psala články, učebnice, knihy, skripta. Vytvořila novou koncepci vyučování ošetřovatelství na českých školách. V roce 2001 získala cenu Sestra roku.
Virginia Avenel Henderson (1897 – 1996)
V. A. Henderson (Obr. č. 5) je považována za nejvýznamnější osobnost světového ošetřovatelství ve 20. století. O ošetřovatelství se začala zajímat za první světové války, kdy bylo jejím přáním ošetřovat raněné vojáky. Nejvíce se zajímala o pedagogickou a výzkumnou činnost. Od roku 1953 byla výzkumnou pracovnicí v oblasti ošetřovatelství na Yalské univerzitě v USA. Až do důchodu na této univerzitě pracovala jako profesorka ošetřovatelství. Řídila projekt Nursing Studies Index, ve kterém byl přehled ošetřovatelských publikací od roku 1900. Za svou práci získala sedmkrát doktorát. Roku 1960 vydala brožuru ,,Základní principy ošetřovatelské péče‘‘ a roku 1985 získala cenu ICN.
5. Současnost (21. století)
Na začátku 21. století došlo k vymezení kompetencí pro všeobecné sestry a porodní asistentky, které vydalo WHO. Byla to přelomová změna ve vývoji ošetřovatelské profese. Kvalita ošetřovatelské péče se stále zvyšuje a ošetřovatelství se stává vědní disciplínou. Na Ministerstvu zdravotnictví ČR (MZČR) vzniklo oddělení hlavní sestry. Byl to významný čin v postavení sester ve společnosti. Prestiž sester vzrostla a v rámci zdravotnické péče si získaly své specifické postavení. Nápad s oddělením hlavní sestry na MZČR vznikl z iniciativy ČAS. První hlavní sestrou na MZČR se stala Blanka Misconiová. Roku 2004 zřídila hlavní sestra MZČR Radu pro rozvoj ošetřovatelství.