Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




POLITICKE IDEOLOGIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (193.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Klasický a moderní liberalismus se velmi odlišují.Základ ideologie ale zůstává stejný - nejdůležitější v životě je osobní svoboda a individualismus.

Individualismus říká, že nejdůležitější není kolektiv, ale jednotlivec. Každý člověk má svou specifickou hodnotu, která je důležitější než sociální skupina, ze které pochází. Každý má mít možnost rozvíjet a realizovat svůj potenciál a své schopnosti.

Osobní svoboda je možnost rozhodovat o svém životě. Každý má mít právo svobodně se rozhodnout kde bude žít, jak a pro koho bude pracovat, co si koupí, co bude dělat ve volném čase atd. Osobní svoboda ale není svoboda absolutní. Svoboda každého člověka končí tam, kde by omezoval právo na osobní svobodu druhého člověka. V praxi tato zásada samozřejmě přináší nemalé problémy v určení hranic osobní svobody.

Liberálové věří v rovnost všech lidí. To ale neznamená, že všichni mají mít stejné životní a sociální podmínky. Lidé se nerodí stejní. Mají různé schopnosti, vůli pracovat, talent apod. Rovnost podle liberálů znamená, že lidé mají stejné šance rozvíjet své nestejné schopnosti.

Bohatství jednotlivce je odrazem jeho schopností. Kdo více pracuje, zaslouží si být bohatší než člověk líný a neschopný.

2.2.1 Teorie smlouvy

Vztahy mezi lidmi liberálové popisují pomocí teorie smlouvy. Lidé podle nich vstupují do vzájemných vztahů dobrovolně a sledují v nich svůj vlastní zájem. Samozřejmě jde o zájmy konkurenční. Zaměstnanec chce pracovat za co nejvyšší mzdu co nejkratší dobu, jeho zaměstnavatel chce prosadit opak. Výsledkem protichůdných zájmů bude kompromis přijatelný pro obě strany. Konkurenční názory nesmí být potlačovány, potom by o žádný kompromis nešlo. Liberalismus říká, že každý má právo kritizovat druhé, nikdy jim ale nesmí bránit, aby podle svých názorů žili.

2.2.2 Názory liberálů na stát

Stát je podle liberálů důležitá a nezbytná instituce. Před existencí státu žili prý jedinci v „přirozeném stavu“. Byla to nekonečná válka všech proti všem. V zájmu každého potom bylo, aby se tento stav změnil. Lidé mezi sebou „uzavřeli společenskou smlouvu“, ve které částečně omezili své svobody a vytvořili právní systém, základ budoucího státu.

Teorie smlouvy obsahuje několik důležitých myšlenek. Říká, že stát vzniká z vůle občanů. Je zde tedy pro občany, ne občané pro stát. Politická moc tedy musí být legitimní. Jestliže tomu tak není, občané mají právo vzbouřit se a neposlouchat.

Samotný problém vlády vede liberály k propagaci omezeného vládnutí. Neomezená moc totiž vede k tyranii a diktatuře. Hlavní zásadou musí být princip dělení moci. Rozdělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní zabraňuje totalitě ve společnosti. Podobný princip dělení moci musí existovat i mezi centrálními a místními státními orgány.

Témata, do kterých materiál patří