POLITOLOGIE
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Senát má vůči Sněmovně právo suspenzivního veta a po dobu rozpuštění Sněmovny ji zastupuje. Jeho opatření jsou platná do sestavení nové Sněmovny. Senát nemůže být rozpuštěn. Jeho úkolem je projednávat zákony z PS, navrhovat zákony atd.
Ombudsman, vládní úředník volený Sněmovnou na 6 let, má za úkol vyšetřovat stížnosti obyvatelstva proti vládě, úřadům a jejich jednotlivým představitelům. Ombudsman na popud údajně ukřivděného, nebo i na popud vlastní, vyšetřuje zneužití moci, nedbalost, diskriminaci apod. státních, administrativních i vojenských orgánů a sám o nich rozhoduje. Jen ve výjimečných případech postoupí záležitost soudu.
Kontrolu hospodaření provádí Nejvyšší kontrolní úřad. V čele stojí prezident NKÚ jmenovaný prezidentem republiky na návrh Sněmovny.
Územními samosprávnými celky jsou kraje (14) a obce. Kraje jsou vyšší územní samosprávné celky, které disponují vlastním majetkem a soustavou orgánů (hejtman, rada, volené zastupitelstvo). Obec je nejnižší územně samosprávní jednotka, která vykonává na místní úrovni jak státní správu, tak samosprávu. Disponuje soustavou orgánů (starosta, rada obce, volené zastupitelstvo).
13. ČESKÁ POLITICKÁ SCÉNA
13.1 Situace do listopadu 1989
Do roku 1989 existovala v tehdejším Československu Ústavou ČSSR zajištěná vedoucí úloha Komunistické strany Československa. V praxi to znamenalo, že komunisté měli zaručený monopol na vládu v celé zemi. Byla povolena i existence jiných politických stran (v ČSR konkrétně Československé strany socialistické - ČSS a Československé strany lidové - ČSL).
13.2 Vývoj na začátku devadesátých let
Ještě v listopadových dnech vzniklo celonárodní politické hnutí, nazvané Občanské fórum - OF, obnovila se činnost tradiční sociálně demokratické strany - ČSSD a podařilo se také založit několik nových stran (např. Strana zelených). Byla sestavena vláda národního porozumění, nová federální vláda s převahou nekomunistů (předsedou se stal Marián Čalfa, bývalý komunista), která měla za úkol dovést zemi ke svobodným volbám. Podobné vlády byly vytvořeny i na úrovni republik. Funkce prezidenta se ujal Václav Havel a byly stanoveny dva hlavní cíle dalšího politického vývoje: svobodné volby a stažení sovětských vojsk.
V roce 1990 byl schválen zákon o politických stranách, kterých v Čechách vzniklo nejméně 35. Prezident Havel se dostal do pozice morálního vůdce. Občanské fórum v prvních svobodných volbách přesvědčivě zvítězilo.
Výsledky voleb v roce 1990 do České národní rady: Občanské fórum - 49,5 %, Komunistická strana Československa - 13,2 %, Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko (HSD-SMS) – 10 %, Křesťansko - demokratická unie (KDU) - 8,4 %, Strana zemědělců a venkova - 4,1 %, Svobodní demokraté - 4,1 % a Československá strana socialistická - 2,7 %. Voleb se účastnilo 95 % obyvatel.