Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Důsledky členství v EU pro ČR

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Důsledky členství v EU pro ČR

Popis situace před vstupem ČR do EU

Počátky zájmu ČR o vstup do EU

Československo projevilo zájem o členství do Evropského společenství už před rokem 1990. V září 1988 navázaly Evropské společenství a Československá republika diplomatické vztahy. První vzájemná dohoda průřezového charakteru je datována
na 19. prosince 1988, kdy se v Bruselu sešli zástupci ČSSR a Evropských společenství, aby podepsali Dohodu o obchodu s průmyslovými výrobky mezi ČSSR a EHS (splatná
na 4 roky).

V rámci přístupového procesu ČR do EU je důležité datum 17. ledna 1996, kdy byla podána oficiální žádost o členství v EU prostřednictvím předsedy české vlády Václava Klause.

V červenci 1997 schválila Evropská komise zahájení jednání o přistoupení s ČR.

V tomto roce byl přijat také dokument Agenda 2000, jejíž součástí se stal i rozpočet EU na období 2000 – 2006. Tento rozpočet počítal i s rozšířením EU a byly definovány pravidla pro kandidátské země. V tomto ohledu byl ČR vytknut zejména stav veřejné správy, zemědělství a energetiky. Přístupové rozhovory započaly v roce 1998. V tomto roce započala i první fáze hodnocení právního systému země

Cílem bylo vyjednat konkrétní podmínky přistoupení. Proces přípravy na členství byl průběžně monitorován ze strany EK, která od roku 1998 každoročně vydávala zprávy o pokroku kandidátských zemí v přípravách na členství v EU.

První zpráva byla pro ČR kritická. Česká republika zaostávala v oblastech státní správy a soudnictví a proto se vláda v reakci na situaci snaží zrychlit legislativní proces přejímání práva EU.

Druhá zpráva Komise v roce 1999 pozitivně označila přijetí vládního dokumentu „Hospodářská strategie vstupu do EU“, posun při liberalizaci pohybu kapitálu, přijetí základních pravidel pro regionální politiku. I přesto celkový výsledek plnění byl Komisí označen za neuspokojivý.

Dne 16. dubna 2003 došlo k významné události v dějinách České republiky a Evropě jako celku. V Athénách byla slavnostně podepsána Smlouva o přistoupení České republiky a dalších devíti zemí k EU. Smlouva o přistoupení vstoupila v platnost 1. května 2004 a od tohoto dne se ČR a dalších devět zemí staly plnoprávnými členskými státy EU.

Volný pohyb zboží

Základní svobodou jednotného vnitřního trhu s cílem zajistit bezproblémový přechod zboží přes hranice a zajistit naprosto rovné prostředí pro výměnu zboží v rámci celé Unie.

Existuje několik opatření, která mají zajistit splnění tohoto cíle:

  • Zákaz poplatků, jež mají rovnocenný účinek jako cla

  • Zákaz opatření s účinkem rovnocenným množstevním omezením

  • Výjimky ze zákazu opatření s účinkem rovnocenným množstevním omezením

  • Harmonizace vnitrostátních právních předpisů

  • Dokončení vnitřního trhu

Témata, do kterých materiál patří