Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Důsledky členství v EU pro ČR

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Zákaz poplatků, jež mají rovnocenný účinek jako cla

Soudní dvůr Evropské unie má za to, že jakýkoli poplatek, jakkoli je nazván nebo uplatněn, „který, je-li uvalen na výrobek dovezený z členského státu, ale nikoliv na podobný domácí výrobek, má stejný účinek na volný pohyb zboží jako clo, tím že mění jeho cenu a může být považován za poplatek, jenž má rovnocenný účinek, bez ohledu na svou povahu nebo formu.


Zákaz opatření s účinkem rovnocenným množstevním omezením

Soudní dvůr Evropské unie dospěl k závěru, že veškeré obchodní právní úpravy členských států, které by mohly přímo nebo nepřímo, skutečně nebo potenciálně narušit obchod uvnitř Společenství, je třeba považovat za opatření s účinkem rovnocenným množstevním omezením Výjimky ze zákazu opatření s účinkem rovnocenným množstevním omezením.

Soudní dvůr dále uznal, že členské státy mohou učinit výjimku ze zákazu opatření s účinkem rovnocenným množstevním omezením na základě závazných požadavků (týkajících se mimo jiné účinnosti daňových kontrol, ochrany veřejného zdraví, poctivosti obchodních transakcí a ochrany spotřebitele). Členské státy jsou povinny oznámit veškerá opatření tohoto typu Komisi.

Harmonizace vnitrostátních právních předpisů

Od druhé poloviny 70. let 20. století bylo vynaloženo značné úsilí s cílem harmonizovat vnitrostátní právní předpisy.

Přijetí harmonizačních předpisů umožnilo, aby překážky vytvořené vnitrostátními ustanoveními byly odstraněny jako nepoužitelné a byly zavedeny společné předpisy, jejichž cílem bylo zajistit jak volný pohyb zboží a výrobků, tak dodržování dalších cílů stanovených Smlouvou o ES týkajících se např. ochrany životního prostředí a spotřebitelů, hospodářské soutěže atd.

Dokončení vnitřního trhu

Nezbytné bylo odstranit všechny zbývající překážky ve volném pohybu zboží.

V bílé knize vydané Komisí v červnu 1985 byly uvedeny fyzické a technické překážky, jež bylo třeba odstranit, a opatření, která mělo Společenství za tímto účelem přijmout.

Většina těchto opatření je již v současnosti přijata. Jednotný trh však stále potřebuje zásadní reformy, má-li být schopen reagovat na výzvy technologického pokroku – je to klíčový faktor pro posílení konkurenceschopnosti EU na celosvětových trzích

Dopady a důsledky těchto opatření na ČR.

Česká republika se prakticky již od svého vzniku cílevědomě připravovala na splnění podmínek pro volný pohyb zboží.

V Evropské dohodě (dohoda o přidružení k ES) se zavázala nejpozději do roku 2004 odbourat veškerá dovozní cla na výrobky s původem v EU.

U naprosté většiny zboží (veškeré průmyslové výrobky) se tak již stalo. Z tohoto důvodu a také kvůli vysoké otevřenosti české ekonomiky (ČR má mnohdy nižší cla než EU).

Témata, do kterých materiál patří