Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Důsledky členství v EU pro ČR

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Tento článek je doplněn článkem 75 Smlouvy o fungování EU, umožňujícím uplatnit finanční sankce vůči jednotlivcům, uskupením či nestátním subjektům v zájmu předcházení terorismu a boje proti němu.

V souladu s článkem 215 Smlouvy o fungování EU mohou být finanční sankce uplatněny proti třetím zemím, případně proti jednotlivcům, uskupením či nestátním subjektům na základě rozhodnutí přijatých v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky.

Oblasti, ve kterých není dotčeno právo členských zemí

ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ Článek 13 Příznivější ustanovení

1. Tato směrnice se použije, aniž jsou dotčena příznivější ustanovení:

a) unijního práva včetně dvoustranných a mnohostranných dohod mezi Unií nebo Unií a jejími členskými státy na jedné straně a jednou nebo několika třetími zeměmi na straně druhé, a

b) dvoustranných nebo mnohostranných dohod mezi jedním nebo několika členskými státy a jednou nebo několika třetími zeměmi.

2. Touto směrnicí není dotčeno právo členských států přijmout nebo zachovat ustanovení, která jsou příznivější pro osoby, na něž se vztahuje.

Dopady a důsledky na ČR včetně obecných dopadů

Článek 63
- zakazuje všechna omezení pohybu kapitálu a plateb mezi členskými státy a mezi členskými státy a třetími zeměmi.

Článek 64
- upravuje článek 63 a říká, že článkem 63 není dotčeno žádných omezení vůči třetím zemím, která existují ke dni 31. prosince 1993 podle vnitrostátního práva nebo práva Unie ve vztahu pohybu kapitálu do nebo z třetích zemí. S ohledem na existující omezení ve vnitrostátních právních řádech Bulharska, Estonska a Maďarska je odpovídajícím dnem 31. prosinec 1999.

dále říká, že ve snáze dosáhnout v co největší míře volného pohybu kapitálu mezí členskými státy a třetími zeměmi aniž by byly dotčeny ostatní kapitoly smluv, přijímá Evropský parlament a Rada řádným legislativním postupem vhodná opatření týkající se pohybu kapitálu do a ze třetích zemí. Odchýlit od těchto opatření může jenom v případě, že by představovaly pro právo Unie krok zpět.

Článek 65
- stanovuje možnost členským státům uplatňovat příslušná ustanovení svých daňových předpisu, která rozlišují mezi daňovými poplatníky podle místa bydliště nebo podle místa,
kde je kapitál investován. Členské státy dále mají právo učinit všechna opatření, která
by zabránila porušování vnitrostátních právních a správních předpisů, zejména v oblasti daňového práva a dohledu nad finančními institucemi, nebo stanovit postupy pro ohlašování pohybu kapitálu pro účely správní nebo statistické, popřípadě učinit opatření odůvodněná veřejným pořádkem nebo veřejnou bezpečnosti.

Článek 66
- umožňuje Radě přijmout ochranná opatření vůči třetím zemím na návrh Komise
a po konzultaci s Evropskou centrální bankou na dobu nepřekračující šesti měsíců. A to v případě, že by volný pohyb kapitálu z nebo do třetích zemí způsoboval nebo hrozil způsobit vážné poruchy fungování hospodářské a měnové unie.

Témata, do kterých materiál patří