Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maturitní-otázky-Právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (289.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

§ 31 Odnětí svobody

Trestní sazby odnětí svobody stanovené v trestním zákoně se u mladistvých snižují na polovinu, přičemž však horní hranice trestní sazby nesmí převyšovat pět let a dolní hranice jeden rok.

Řízení proti mladistvému

Zvláštnosti trestního řízení proti mladistvému vycházejí ze zákona č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví. Řízení koná soud pro mládež, v jehož obvodu mladistvých bydli, a nemá-li stálé bydliště, soud, v jehož obvodu se zdržuje nebo pracuje.

Zvláštnosti řízení proti mladistvému se promítají zejména v těchto oblastech:

Obhajoba mladistvého

Mladiství musí mít obhájce od okamžiku, kdy jsou proti němu použita opatření podle zákona č. 218/2003 Sb. nebo provedeny úkony podle trestního řádu včetně úkonů neodkladných a neopakovatelných, ledaže nelze provedení úkonu odložit a vyrozumění obhájce oněm zajistit.

Postavení orgánu sociálně-právní ochrany dětí

Aby bylo možno v řízení proti mladistvému dosáhnout jeho účelu, je nutno jako podklad pro rozhodnutí soudu zjistit stupeň rozumového a mravního vývoje mladistvého, jeho povahu, prostředí a poměry, ve kterých byl vychováván, jeho chování před spácháním trestného činu a jiné skutečnost, důležité pro volbu výchovných prostředků. Tato zjištění provádí zpravidla orgán sociálně-právní ochrany dětí. Ten má v řízení proti mladistvému poměrně rozsáhlá práva. Např. je oprávněn podávat opravné prostředky i proti vůli mladistvého, lhůta mu běží samostatně, v řízení před soudem je oprávněn v jeho prospěch podávat návrhy.

Vazba mladistvého

Mladistvý smí být vzat do vazby jen tehdy, nelze-li účelu vazby dosáhnout jinak, i když jsou dány vazební důvody podle § 67. Vazba v řízení ve věcech mladistvých nesmí trvat déle než dva měsíce a jde-li o zvlášť závažné provinění, nesmí trvat déle než šest měsíců.

zadržení, zatčení nebo vzetí do vazby mladistvého je třeba bez zbytečného odkladu vyrozumět jeho zákonného zástupce, příslušné středisko Probační a mediační služby a příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí, případně výchovné zařízení

Nahrazení vazby jiným opatřením

Vazbu mladistvého lze nahradit zárukou, dohledem, slibem nebo jeho umístěním v péči důvěryhodné osoby. Vazbu mladistvého lze také nahradit peněžitou zárukou.

Řízení před soudem

K usnadnění rozhodnutí při předběžném projednání obžaloby může předseda senátu vyslechnout mladistvého, opatřit potřebná vysvětlení a objasnit poměry mladistvého. Objasněním poměrů mladistvého může být pověřen probační úředník. V řízení ve věci mladistvého nelze vydat trestní příkaz.

Hlavní líčení a veřejná zasedání

Nejde-li o řízení proti uprchlému, nelze hlavní líčení a veřejné zasedání konat v nepřítomnosti mladistvého. Hlavním líčení o veřejném zasedání je třeba vyrozumět též příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí. Státní zástupce musí být i při veřejném zasedání vždy přítomen. Opravné prostředky ve prospěch mladistvého může podat, a to i proti jeho vůli, příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí; lhůta k podání opravného prostředku mu běží samostatně. Stížnost proti usnesení, které se týká mladistvého, mohou v jeho prospěch podat též jeho příbuzní v pokolení přímém: sourozenec, osvojitel, manžel druh; lhůta jim končí stejný den jako mladistvému.

Témata, do kterých materiál patří