Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Společné a koordinované politiky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.21 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Program Phare

  • Koordinací a monitorováním zahraniční pomoci plynoucí z fondu Phare je pověřeno Centrum pro zahraniční pomoc při Ministerstvu financí ČR.

  • Tento fond byl založen v roce 1989 původně pouze pro Polsko a Maďarsko, avšak postupně i další přistupující země, nyní včetně Bulharska a Rumunska, začaly čerpat z tohoto fondu.

  • Z něho byly financovány projekty, které napomáhaly překlenout hospodářskou a politickou propast mezi zeměmi bývalého východního bloku a západní Evropy.

Členění programů Phare

  • Národní programy Phare zahrnují zejména projekty přímo zaměřené na přípravu ČR na členství v EU. Jsou to především projekty pro českou státní správu, které napomáhají přejímání a implementaci acquis. Další velmi důležitou součástí Národních programů jsou pilotní investiční projekty v oblasti hospodářské a sociální soudržnosti, které slouží k vytváření a testování struktur pro budoucí účast ve strukturálních fondech.

  • Programy Přeshraniční spolupráce (Phare CBC) jsou přípravou na účast v iniciativě Společenství INTERREG III. Projekty v rámci těchto programů jsou zpravidla investičního charakteru, realizují se v příhraničních regionech a mají přeshraniční dosah.

Fondy ISPA

  • Finanční nástroj ISPA se zaměřil na financování infrastrukturních projektů v oblastech životního prostředí a dopravy. Jeho úkolem bylo usnadnit implementaci "acquis communautaire" (práva EU) v kandidátských zemích, v období od r. 2000 do okamžiku jejich vstupu do EU, a přispět k udržitelnému rozvoji těchto zemí.

  • Projekty z oblasti životního prostředí musely podporovat zavádění environmentální legislativy EU. U dopravních projektů se soustředila pozornost na souvislost opatření s trans-evropskými dopravními sítěmi.

  • Projekty musely souhlasit se strategiemi pro využívání nástroje ISPA připravenými Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem dopravy.

Program SAPARD

  • Název pro program SAPARD je speciální předvstupní program pro zemědělství a rozvoj venkova. Jak bylo navrženo Evropskou komisí, program SAPARD napomáhá kandidátským zemím při řešení konkrétních úkolů, při zavádění acquis communautaire vztahujícímu se ke společné zemědělské politice (CAP), strukturálním změnám v jednotlivých zemědělských sektorech a na venkově.

  • Kandidátské země mohou SAPARD využívat v časovém rozmezí let 2000-2006, maximálně však do konkrétního data vstupu do Evropské unie.

Cílem programu je:

  • přispět k zavádění práva Evropského společenství v oblasti společné zemědělské politiky,

  • řešit prioritní a specifické problémy spojené s trvale udržitelnými změnami v sektoru zemědělství a ve venkovských oblastech kandidátských zemí.

Současná pomoc

  • Cílem evropských mechanismů finanční pomoci je zachovat finanční stabilitu EU a eurozóny, neboť finanční problémy v jednom členském státě mohou mít výrazný dopad na makrofinanční stabilitu v ostatních členských státech.

  • Finanční pomoc je spojena s makroekonomickou podmíněností (má spíše charakter půjčky než fiskálního převodu), aby se zajistilo, že členské státy, které tuto pomoc obdrží, provedou nezbytné fiskální, hospodářské a strukturální reformy a reformy mechanismů dohledu.

Témata, do kterých materiál patří