Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Společné a koordinované politiky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.21 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • Jedním z nejdůležitějších prvků evropské integrace je vybudování společného evropského prostoru. To se neobejde bez evropské spolupráce.

  • Její výhody jsou nepopiratelné: Hranice Evropany nerozdělují, ale sbližují, problémy se řeší společně, předávají se myšlenky, sdílejí se zdroje a pracuje se na strategiích v zájmu splnění společných cílů.

Fond soudržnosti

  • Jinak také Kohezní fond, je na rozdíl od strukturálních fondů určen na podporu rozvoje chudších států, nikoli regionů. Podobně jako u ERDF jsou z něj podporovány investiční (infrastrukturní) projekty, avšak jen se zaměřením na dopravní infrastrukturu většího rozsahu (např. transevropské sítě), ochranu životního prostředí a na oblast energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie.

  • Fond soudržnosti byl zřízen v roce 1993 k poskytování pomoci na národní úrovni vybraným zemím (např. Řecku, Portugalsku, Španělsku a Irsku), aby se připravily na vstup do hospodářské a měnové unie.

Iniciativy kohezní politiky

  • JASPERS – společná pomoc při podpoře projektů v evropských regionech. Jedná se zejména o odborné poradenství při realizaci velkých infrastrukturních projektů.

  • JEREMIE – společné evropské zdroje pro malé a střední podniky. EU přiděluje finanční prostředky finančním zprostředkovatelům (zápůjčkové fondy, fondy rizikového kapitálu atd.) na investice do podniků.

  • JESSICA – společná evropská podpora pro udržitelné investice a růst v městských oblastech. EU přiděluje finanční prostředky fondům městského rozvoje, které investují např. do partnerství veřejného a soukromého sektoru.

  • JASMINE - společná akce na podporu mikroúvěrových ústavů v Evropě. EU poskytuje technickou pomoc poskytovatelům mikroúvěrů.

Politika rozvojové spolupráce

  • Právní základ získala rozvojová politika v Maastrichtské smlouvě. Předtím byla upravována jinými ustanoveními např. v rámci obchodní či asociační politiky. Maastrichtská smlouva zavedla 3 důležité principy rozvojové politiky EU. Jsou nazývané 3C a jsou jimi: koordinace, koherence a komplementarita.

  • Tyto zásady jsou také součástí významné Pařížské deklarace Výboru pro rozvoj (DAC) OECD o účinnosti pomoci z roku 2005, kterou podepsala více než stovka států a mezinárodních organizací.

  • Koordinace zajišťuje spolupráci všech aktérů podílejících se na rozvojové politice. Komplementarita znamená, že rozvojová politika EU doplňuje politiky členských států. Nemělo by tak docházet k překrývání programů pomoci. Nejdebatovanější princip - koherence spočívá ve sladění ostatních politik EU s cíli rozvojové politiky. Příkladem může být iniciativa „Vše kromě zbraní", která se snaží o koherenci mezi obchodní a rozvojovou politikou EU.

Pomoc ČR

  • Česká republika projevuje solidaritu s lidmi v málo rozvinutých zemích a cítí svůj díl zodpovědnosti na řešení globálních problémů, které do značné míry souvisejí s chudobou. Zahraniční rozvojová spolupráce (ZRS) je plnohodnotnou součástí zahraniční politiky ČR a přispívá k naplňování jejích cílů.

  • Strategickým cílem české rozvojové politiky je odstraňování chudoby a podpora bezpečnosti a prosperity prostřednictvím efektivního partnerství, které umožní chudým a málo rozvinutým zemím realizovat jejich rozvojové cíle. Výchozí bod představují Rozvojové cíle tisíciletí.

  • Klíčový stimul pro rozvoj představují demokratické formy vládnutí, udržitelný ekonomický růst, zapojování rozvojových zemí do mezinárodního obchodu, sociální rozvoj a péče o životní prostředí.

Témata, do kterých materiál patří