Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do obchodního práva

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (105.57 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Způsoby náhrady

  1. finanční náhrada

  2. uvedení do původního stavu

NOZ upřednostňuje finanční náhradu, ale záleží na dohodě obou stran.

Nemajetková újma

Za nemajetkovou újmu je možné považovat jakoukoliv újmu, která pro poškozeného neznamená přímou ztrátu na majetku. Např. újma na zdraví, na cti a jiných osobních právech. Následky za tyto nemajetkové újmy mohou mít dalekosáhlé následky. Náhrada se poskytuje tzv. formou zadostiučinění. V NOZ tzv. zadostiučinění je způsob zvolení řešení újmu nějak odčinit (např. omluva). Pokud to není možné, újmu lze nahradit poškozenému v penězích. §2951

Přednáška č. 10

Promlčení a prekluze. Prodlení. Vznik a zánik závazků.

Promlčení a prekluze v novém občanském zákoníku

Cílem kodifikační komise nebylo právní úpravu promlčení a prekluze zásadně měnit, nýbrž úpravu sjednotit, odstranit zjevné chyby a především posílit právní postavení oprávněné strany zavedením tříleté subjektivní promlčecí lhůty.

Staré právní úpravy užívaly pojmů „lhůta“ a „doba“ vcelku libovolně. Od nabytí účinnosti nového občanského zákoníku došlo ke striktnímu rozlišení užívání těchto pojmů, přičemž lhůta bude charakterizovaná jako časový úsek stanovený k uplatnění práva u druhé strany, popř. u jiné osoby, anebo u soudu nebo jiného příslušného orgánu. Naproti tomu dobou se rozumí časový úsek, jehož uplynutím zaniká právo nebo povinnost bez dalšího, aniž je potřeba pro vyvolání tohoto právního následku zvláště projevit vůli. V souladu s touto premisou postupoval zákonodárce v novém občanském zákoníku a zavádí pojem „promlčecí lhůta“.

Velkým pozitivem NOZ je, že striktně rozlišuje mezi dobami a lhůtami. Dobou se rozumí časový úsek, jehož uplynutím zaniká právo nebo povinnost bez dalšího, aniž je potřeba pro vyvolání tohoto právního následku zvláště projevit vůli. Naproti tomu jako lhůta a se označuje časový úsek stanovený k uplatnění práva u druhé strany, popř. u jiné osoby, anebo u soudu nebo jiného příslušného orgánu.

NOVÁ PRÁVNÍ ÚPRAVA PROMLČENÍ A PREKLUZE

4.1. Systematika v nové úpravě

NOZ obsahuje ve schváleném znění celkem 46 paragrafů upravujících instituty promlčení a prekluze, jež jsou zařazeny v části první (obecná ustanovení), hlavě páté (právní skutečnosti), dílu třetím (promlčení a prekluze) následovně:

Část první: Obecná ustanovení

Hlava pátá: Právní skutečnosti

Díl třetí: Promlčení a prekluze

Oddíl první: Promlčení

Pododdíl první: Všeobecná ustanovení

Pododdíl druhý: Délka promlčecí lhůty

Pododdíl třetí: Běh promlčecí lhůty

Pododdíl čtvrtý: Obnovení nároku a běh nové promlčecí lhůty

Oddíl druhý: Prekluze

4.2.Stěžejní principy nové právní úpravy promlčení a prekluze

4.2.1. Zánik povinnosti plnit

Témata, do kterých materiál patří