Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do obchodního práva

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (105.57 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Z tohoto důvodu ani NOZ nepovažoval za nutné dosavadní stav měnit. NOZ v § 611 stanoví, že se promlčují všechna majetková práva s výjimkou případů stanovených zákonem a dále, že se promlčují i jiná než majetková práva, pokud to stanoví zákon. Je tedy možná existence zákonem stanoveného nepromlčitelného majetkového práva.

Případem nepromlčitelného majetkového práva je dle NOZ právo vlastnické. Vlastnické právo je podle čl. 11 Listiny základních práv a svobod jedním ze základních práv a jako takové je podle čl. 1 této Listiny nepromlčitelné.

Promlčení nebudou podléhat ani věcná práva obdobná vlastnickému, jako jsou právo na zřízení nezbytné cesty, právo na vykoupení reálného břemene a právo spoluvlastníka domáhat se rozdělení společné věci.

Právo na zřízení nezbytné cesty vznikne společně s potřebou nezbytnou cestu zřídit. Bude odvíjet svou existenci od potřeby nezbytnou cestu zřídit a po dobu existence takovéto potřeby se právo nepromlčí. Reálné břemeno bude zavazovat věcně právně vlastníka věci k tomu, aby něco konal ve prospěch osoby z reálného břemene oprávněné. Protiváhou takového zásahu do osobní i vlastnické svobody bude právo vlastníka zatížené věci se z této povinnosti vykoupit. Toto právo vznikne vznikem reálného břemene, ale dokud bude reálné břemeno trvat, bude trvat i právo na jeho vykoupení, a tudíž se promlčet nemůže.

Za nepromlčitelná práva odlišná od práv majetkových prohlašuje NOZ práva osobní. I přesto, že se osobní práva jako taková promlčovat nebudou, jeví se jako vhodné zabránit situaci, kdy by osoba, dotčená zásahem do svého osobního práva, mohla stíhat původce jednotlivého útoku i neúměrně dlouhou dobu po jeho skončení. Z toho důvodu budou práva na odčinění újmy způsobené na osobních právech podléhat promlčení.

Zástavní právo se nepromlčí, dokud má zástavní věřitel movitou zástavu u sebe, popřípadě dokud ji pro něho opatruje třetí osoba. Bude-li zástavní právo zapsáno do veřejného seznamu nebo do rejstříku zástav, promlčí se dle paragrafu 631 po deseti letech. Ustanovení o promlčení zástavního práva se použijí obdobně i na právo zadržovací.

4.4.Počátek promlčecí lhůty

NOZ v rubrice „Počátek promlčecí lhůty“ upravuje různé okamžiky počátku plynutí promlčecí lhůty v souvislosti s obsahem jednotlivých práv. U práv vymahatelných u orgánu veřejné moci, počne promlčecí lhůta běžet ode dne, kdy mohlo být uplatněno poprvé.

Práva vymahatelná u soudu jsou nově označovaná jako práva vymahatelná u orgánu veřejné moci. NOZ nově odpovídá na otázku, kdy lze právo poprvé uplatnit. Vychází se z pojetí, že věřitel nemůže své právo uplatnit, pokud nezná okolnosti podstatné pro podání žaloby.

Pro určité případy se blíže specifikuje, o jaké konkrétní okolnosti se jedná. Tak tomu je zejména u práva na náhradu škody, kde rozhodnými okolnostmi jsou vědomost o škodě a osobě povinné k její náhradě.

Témata, do kterých materiál patří