Psychologické směry
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Podle Tolmana není chování pouhou bezprostřední reakcí na podnět, ale je ovlivňováno řadou vnitřních proměnných, k nimž patří dědičnost, minulá zkušenost a zralost (s ohledem na věk)- termín intervenující proměnná.
Rozlišovat chování molekulární (reflexy) a molární, což jsou smysluplné behaviorální celky.
Molární chování je ovlivňováno kognitivními faktory. Např. myš běžící bludištěm pro potravu si podle Tolmana utváří jeho kognitivní mapu, tedy mentální reprezentaci bludiště, jeho tvaru.
Na základě řady experimentů prokázal, že se myši učí i tehdy, když jejich chování není bezprostředně posilováno. Tento jev označil jako latentní učení.
Kognitivní psychologie
Kognitivní = mající poznávací význam
Objevuje se v USA v 60.letech 20.století
Zdroj počítačová věda, počítačové metafory, mozek = stroj zpracovávající informace
V širším slova smyslu je kognitivní psychologie psychologií poznávacích procesů (jakékoliv procesy týkající se znalostí a vědomostí o okolním světě)
Zkoumají vytvořené vnitřní obrazy vnějšího světa, skrze ně je člověk schopen sebereflexe.
Zkoumá vnitřní procesy a struktury zapojené v poznávání prostředí a ve výběru vhodné akce.
zabývá se tematikou pozornosti, vnímání, učení, paměti, řeči, řešením problémů, uvažováním, rozhodováním, myšlením a zpracováváním kognitivních informací obecně.
George Alexander Kelly
Zakladatel teorie osobního konstruktu - Lidé se chovají podle toho, jak vnímají svět kolem sebe.
Noam Chomský, Jean Piaget (teorie kognitivního vývoje), Ulric Neisser
Humanistická psychologie
představuje jeden z hlavních proudů v rámci psychologie, který vznikl na počátku 60. let 20. stol. v USA, a to zejm. v reakci na dva tehdy dominující směry v rámci psychologie – psychoanalýzu a behaviorismus
„třetí síla v psychologii“
Humanistická psychologie bývá zprav. nahlížena spíše než jako specifická disciplína psychologie, coby určitá psychologická orientace, perspektiva či postoj
Jde přitom o takový přístup, pro nějž je charakteristické specifické pojetí člověka, jež lze označit právě coby humanistické
Člověk je v tomto pojetí nahlížen coby svobodný, sebe samého si vědomý a proaktivní tvorJde o bytost, která disponuje jedinečnými, totiž specificky lidskými, charakteristikami, jež nesdílí s žádným jiným živočišným druhem. Nakonec je také člověk chápán jako dále nedělitelný a neredukovatelný celek.
Oponuje behaviorismu
Svobodná vůle, neustálá možnost volby, neustálá sebeaktualizace naplňování svého potenciálu, potřeba seberealizace (autostylizace)
mezi zakladatele patří Abraham Maslow – pyramida potřeb (označil humanistickou psychologii jako „třetí sílu v psychologii“), Carl Rogers
Transpersonální psychologie
kontroverzní
Představitel: Stanislav Grof (americký psycholog českého původu)
Zabývá se mimořádnými stavy vědomí, navozovány zejména mýtickými praktikami, meditací, drogami,.. transpersonálními, transcendentními a spirituálními aspekty lidské zkušenosti