Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




SOCIOLOGIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (189.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Charles Wright Mills (1919 – 1962)

Americký sociolog, poprvé použil termínu sociologická imaginace. Kritik funkcionalistického přístupu, představitel tzv. radikální sociologie s pesimistickým pohledem na společnost ("veselí roboti"). Z díla: Mocenská elita, Sociologická imaginace, Bílé límečky.

1.5 Rozsah a cíle sociologického bádání

Z hlediska obecnosti se sociologie zaměřuje na 1) výzkum konkrétních jevů (mikrosociologie, "sociologie všedního dne")

  1. teorie středního dosahu

  2. obecné sociologické teorie.

Cíle sociologického výzkumu můžou být různé – popis určitého jevu (deskriptivní), zjištění stavu (diagnostické), vysvětlení situace (explanační), doporučení ke změně, k aplikaci výsledků v praxi – sociotechnice (sociálnímu inženýrství).

Sociologické bádání se odehrává ve třech etapách: formulace otázky, formulace hypotézy, stanovení metody ověření, ověřování (verifikace) hypotézy.

Speciální sociologické disciplíny se zabývají dílčími aspekty sociální skutečnosti. Literatura jich uvádí kolem jedné stovky. Je to např. sociologie věkových skupin, sociologie rodiny, volného času, náboženství, reklamy, války atd.

1.6 Metody sociologické práce

Sociologie vychází z obecné metodologie vědy. V současnosti převažuje komparativní metoda, doplněná systémovou analýzou (srovnání zjištěných faktů). Výsledek analýzy je interpretován (interpretace je jedním z možných výkladů).

V sociologických výzkumech se používají zprostředkované výpovědi respondentů (tzn. statistiky, dotazníky, ankety a rozhovory) a nezprostředkované pozorování (zúčastněné či nezúčastněné) a experimenty. Získáváním sociologických informací se zabývají specializované společnosti pro výzkum veřejného mínění. V České republice je to např. CVVM (Centrum pro výzkum veřejného mínění), STEM (Středisko empirických výzkumů), Median atd.

2. ČESKÁ SOCIOLOGIE

Česká sociologie zasáhla do světové velice málo. Máme sice vlastní sociologickou tradici, ta je však ve světě prakticky neznámá.

Za zakladatele české sociologie je považován Tomáš Garrigue Masaryk. Jeho práce se týkaly problematiky sebevraždy a úlohy náboženství v moderní společnosti.

Tomáš Garrigue Masaryk (1850 - 1937)

Český sociolog, první prezident Československa. V letech 1878 – 82 působil jako docent na univerzitě ve Vídni. V habilitační práci Sebevražda hromadným jevem moderní doby ukázal souvislost růstu sebevražednosti s krizí moderního člověka. Věnoval se také problematice sociologické anylýzy umění. Jako první přednášel sociologii na UK. Z díla: Rukověť sociologie.

Sociologii studoval i Edvard Beneš. Zabýval se problematikou alkoholismu a rolí násilí v dějinách.

Mezi válkami byli dále činní sociologové Inocenc Arnošt Bláha (speciální sociologie sedláka a dělníka, dětství, inteligence), Emanuel Chalupný, Josef Král a jiní.

Témata, do kterých materiál patří