Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




SOCIOLOGIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (189.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

4.2 Rozdělení kultury

Kultura obsahuje množství jevů, procesů a vztahů, které můžeme rozdělit na: 1) materiální kulturu (spotřební předměty, prostředky k výrobě, architektura, umělé životní prostředí)

2) duchovní kulturu (ideje, zvyky, instituce, filozofie, symboly, představy atd.)

3) normativní kulturu (společenské a skupinové normy, morálka, právo, náboženství).

4.3 Normy, hodnoty, symboly a jazyk

Základem každého řádu jsou normy. Slovo norma je z latiny a znamená měřítko. Sociologie chápe normy jako to, co je: 1) zvyklé a osvědčené – tradiční zvyky (např. vánoční). Za jejich porušování nikdo nikoho netrestá.

2) žádoucí – konvence (nepsaná pravidla, např. společenského styku, oblečení, jejichž nedodržování může být tolerováno).

3) správné – etické (psaná pravidla, jejichž dodržování si společnost může vynutit sankcemi – tresty).

Normy určují, jak se chovat. Jsou konkrétní, hodnoty oproti tomu abstraktní. Hodnoty legitimizují normy, dávají jim význam, jsou to kolektivní ideály. V západní společnosti je to např. řád, pravda, láska k bližnímu (křesťanství), svoboda a rovnost (politika), bohatství (práce a úspěch v ní). Hodnoty nejsou vždy vzájemně slučitelné, společnost neprosazuje jednotný hodnotový systém, ale systémů několik. Jedinec má možnost volby mezi nimi.

Symboly jsou komunikační prvky, které představují osoby, věci, ideje, procesy, skupiny.

Jazyk je systém znaků používaný ke komunikaci. Odlišné jazyky snad vedou k odlišnému způsobu myšlení a pojetí skutečnosti, někteří badatelé ale s touto myšlenkou nesouhlasí.

Talcott Pardone

Sociolog, podle něhož hodnoty vyjadřované kulturními vzorci představují základní stavební kámen kultury, umožňují integraci samotné kultury i integraci se sociálním systémem.

4.4 Dnešní situace v kultuře

Dnešní společnost je prostředím, ve kterém se setkávají různé kultury. Kontakt a prolínání různých kultur se nazývá akulturace, případně kulturní difúze. Pro každou kulturu je typické, že navazuje na předchozí kulturní dědictví.

Pokud má určitá dílčí skupina (hippies, punkeři, skinheads, anarchisté, sprejeři) svoji vlastní kulturu, mluvíme o subkultuře.

Kultury se vyznačují mnohotvárností, jedinečnými vzorci chování, které se mohou zdát příslušníkům jiných kultur podivné a nepochopitelné. Sociologie se snaží omezit etnocentrismus, tedy posuzování jiných kultur podle vlastních měřítek.

4.4.1 Současná kultura

I když dnes existují různé kultury, mluvíme dost často o jedné současné kultuře. Tato současná kultura má několik základních charakteristik. Je to kultura masová, to znamená, že je určena velkému množství lidí. Výrobky se produkují ve velkých sériích, jsou obyčejně standardizovány. Lidé nosí stejné oblečení, dívají se na stejné televizní programy, stejné filmy, jedí stejné jídlo atd. Masová kultura je výsledkem industrializace a urbanizace. Je šířena masovými komunikačními prostředky a pomalu začíná ovládat celý svět.

Témata, do kterých materiál patří