Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




SOCIOLOGIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (189.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

V Evropě se jedním z center sociologie stává Institut pro sociální bádání, založený v roce 1923 ve Frankfurtu nad Mohanem Maxem Horkheimerem a Theodorem Adornem (proto také známý jako frankfurtská škola). Jeho program byl postaven na tzv. kritické teorii společnosti. Stoupenci, inspirováni K. Marxem a hegelovskou dialektikou, očekávali překonání kapitalistické společnosti. Na rozdíl od teorie marxismu však zdůrazňovali individualitu člověka.

Kromě marxismu vycházela frankfurtská škola také z psychoanalýzy. Viděla v ní směr vedoucí k vysvětlení kultury (E. Fromm).

Psychoanalýza je a) psychologický směr založený na přesvědčení, že sexuální pud má rozhodující vliv na vývoj jedince, b) metoda léčby psychických poruch. Vychází z teorie podvědomě potlačených konfliktů (zejména sexuálních) a jejich vlivu na duševní stav a chování. Zakladatelem byl S. Freud.

Sigmund Freud [frojd] (1856 - 1939)

Rakouský neurolog a psychiatr, pocházel z moravské židovské rodiny, po univerzitních studiích ve Vídni si otevřel neurologickou praxi a od pol. 90. let se zabýval problematikou neuróz. Z díla: Výklad snů, Úvod do psychoanalýzy, Tři úvahy o sexuální teorii, Psychologie mas a analýza já, Totem a tabu, Budoucnost jedné iluze.

1.1.4 Návrat k teorii, hledání nové společenské teorie

Ve 30. letech 20. stol. vzniká v USA strukturální funkcionalismus. Zajímá se o společnost jako bohatě strukturovaný celek. Teorii funkcionalismu nejvíce ovlivnili Talcott Parsons [pársnz] (1902 - 1979) (strukturální funk.) a R. K. Merton (relativizovaný funk.). Chápe společnost jako systém s úkolem integrovat jednotlivce.

Robert King Merton [mértn] (1910 - 2003)

Americký sociolog, tvůrce myšlenky tzv. teorie středního dosahu, spojující empirické výzkumy s obecnou sociologickou teorií. Analyzoval fungování byrokracie a prostředků masové komunikace, zabýval se teorií společenské deviace a teorií referenčních skupin. Do sociologie zavedl paradigmatická pojetí. Z díla: Sociální teorie a sociální struktura.

V pol. 20. století vzniká interpretativní sociologie. Zaměřuje se na konkrétního člověka, jeho vnímání světa, jeho významy připisované událostem, objektům, s nimiž se stýká. Odmítá budovat velké abstraktní teorie, chce pouze popisovat. Je ovlivněna sémiotikou (studiem znaků) a fenomenologií. Zastupuje ji fenomenologická sociologie, symbolický interakcionismus a další.

Významnou osobností této doby byl také C. Lévi-Strauss.

Claude Lévi-Strauss [levi strós] (1908 - 2009)

Francouzský antropolog, přední představitel strukturalismu ve vědách o člověku. Vystudoval sociologii a filozofii, přednášel a prováděl výzkumy kultur přírodních národů. Strukturalistickou metodu popisu a interpretace přenesl do etnologie, do zkoumání primitivních společností a do antropologie. Z díla: Strukturální antropologie, Totemismus dnes, Smutné tropy.

Témata, do kterých materiál patří