SOCIOLOGIE
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
1.1.5 Současnost
Současný stav sociologie popisuje např. postmodernista Jean Baudrillard [bodrijár] (1929) ve své teorii hyperreálné společnosti. Podle ní nikdo pořádně neví, co se ve společnosti děje, natož aby chápal, jak vlastně funguje. V současné éře vzájemné propojenosti všech společností (světová vesnice), nadnárodních korporací, mezinárodní ekonomické integrace, nadnárodního mediálního systému, světové turistiky a globálního konzumenství (macdonaldizace) nám skutečně teorie 19. a 20. století mnoho nepomohou. Sociologové naprosto selhali v několika bodech: neočekávali zhroucení Sovětského svazu a socialismu, ekonomický vzestup konfuciánské Číny, nepotvrdila se teze o sekularizaci společnosti a překvapením se stal odpor části mladé generace vůči společnosti blahobytu.
Proto panuje mezi sociology shoda v tom, že ve společnosti neexistují žádné neměnné zákonitosti. Budoucnost nelze z pohledu sociologie předpovídat.
1.2 Sociologická paradigmata
Z výše uvedeného přehledu můžeme vysledovat střídání různých paradigmat sociologické práce.
Z pohledu vztahu jedinec - svět současná sociologie užívá dvě paradigmata. Objektivistické paradigma vidí společnost jako soubor stabilních struktur, kterým se jedinec přizpůsobuje. Svět je v této koncepci brán jako fakt. Interpretativní paradigma tvrdí, že člověk je umístěn do prostředí, ale jen na něm závisí, jak ho bude chápat a vysvětlovat - interpretovat. Svět je tím, zač ho lidé pokládají, není důležité, jaká je situace, ale jak ji vidíme.
Z pohledu na význam a spoluúčast jednotlivce rozlišujeme konsenzuální paradigma, kde je jedinec jedním z mnoha, zaměnitelným "kolečkem v soukolí", který se z vlastní vůle účastní činností spolu s ostatními, protože je s nimi v souladu. Dále konfliktní paradigma, které vidí jedince jako účastníka sociální soutěže, v níž je buď vítěz, nebo poražený a pod nátlakem se poslušně účastní činností spolu s ostatními. Nakonec paradigma interakční: jedinec je neopakovatelným aktivním spolutvůrcem světa, který interpretuje.
Z pohledu fungování společnosti přináší sociologie funkcionální a konfliktní model. Funkcionální stojí na spolupráci, odpovědnosti a solidaritě, konfliktní na různosti zájmů jednotlivců.
1.3 Sociologie a ostatní vědy
Sociologie je úzce svázána s filosofií, historií, psychologií (zejména sociální), ekonomií, sociální a kulturní antropologií, ekologií a politologií. Specifikum sociologického pohledu je ve snaze o celkový obraz společnosti, o pohled na věci ve vzájemné vazbě.
1.4 Definice sociologie
Sociologie je teoreticko-empirická věda, která chce popsat a vysvětlit společenské jevy, navrhovat o nich teorie. Za společenský jev je považované vše, co se děje mezi lidmi.
Sociolog musí být schopen rozvíjení vlastní představivosti, jakési sociologické imaginace, schopností vidět širší sociální a historický kontext. Schopnost nezaujatého pohledu na „všední“ rituály každodenního života je podmíněna širokým rozhledem a znalostmi.