Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dopady pandemie na insolvence lex covid

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (102.89 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Gymnázium Jana Keplera

Dopady pandemie covid-19

na insolvenční řízení

právnických osob

Maturitní práce – Humanitní studia

Praha 2021/2022

Vedoucí práce: Autorka práce:

Mgr. Adéla Slavíková Natálie Říšská

OBSAH:

Anotace

Úvod

1. Insolvenční řízení

1.1. Základní vymezení pojmů

1.2. Insolvenční řízení v České republice

1.2.1. Insolvenční správce a jeho funkce

1.2.2. Insolvenční proces u právnických osob

2. Insolvenční řízení během pandemie

2.1. Změna právní úpravy v důsledku pandemie - Lex Covid Justice II

2.2. BLAŽEK PRAHA a.s. - insolvence formou reorganizace

2.3. Vlastní návrh na zlepšení právní úpravy

3. Závěr

4. Seznam použité literatury

5. Příloha č.1 - Anotace ve francouzském jazyce

Anotace

Maturitní práce se zabývá dopady pandemie covid-19 na insolvenční řízení právnických osob. V dané problematice se nejprve zaměřím na charakteristiku insolvenčního řízení v České republice, dále se budu zabývat klíčovou osobou v celém procesu – insolvenčním správcem. Zaměřím se na jeho roli, funkce a působení v rámci insolvenčního řízení. Posledními podkapitolami první kapitoly bude popis celého procesu insolvenčního řízení u fyzických a právnických osob. Druhá kapitola bude zaměřena na nedávnou náročnou dobu pandemie covid-19 a na případovou studii české obchodní společnosti, která se během pandemie dostala do finančních a existenčních potíží. V práci budu pojednávat o oděvní společnosti BLAŽEK PRAHA a.s.. Zaměřím se detailněji na důvod její krize, průběh celého insolvenčního řízení, zda a jak byla jejich kauza medializována a v poslední řadě na její aktuální situaci. Závěrem je shrnuto aktuální dění v České republice v oblasti insolvenčního procesu, a i způsob řešení dopadů pandemie covid-19 v již proběhlých insolvenčních řízeních. V druhé části této kapitoly také shrnu fungování insolvenčního řízení během covidové pandemie, uvedu změny právní úpravy a soubor nových opatření z dané doby, tzv. Lex Covid Justice II, který ke konci zhodnotím a případně navrhnu jinou či lepší podobu Lex Covid Justice II.

Úvod

Hlavním motorem současné civilizace je ekonomický rozvoj a snaha o neustálé inovace. Navenek se všichni prezentují pozitivními hospodářskými výsledky, ale součástí rozvoje spotřebitelské společnosti jsou i náklady, bez kterých není rozvoj možný. Pro všechny platí ,,Cash is King”.1 A právě výdaje, nebo-li snižující se výše finančních prostředků, může přinést úspěšnému podnikatelskému subjektu či rodině nemalé problémy, někdy i existenční. Státní správa toto již pochopila, a proto v prvním desetiletí tohoto století zákonodárci připravili zákony, které stanovují pravidla pro dlužníky ve finančních problémech, a které hájí zájmy věřitelů. V každé době se často stává, že se jak fyzická, tak i právnická osoba dostane do finančních a existenčních potíží. Dopad na spotřebu fyzických osob má i dlouhodobá snadná dostupnost spotřebitelských úvěrů a nízká finanční gramotnost. U právnických osob je často problémem nízká míra inovací a odčerpávání financí z firem na osobní spotřebu vlastníků. Obzvlášť nyní s doznívající pandemickou krizí jsou výše finančních rezerv fyzických i právnických osob prakticky vyčerpány. Velké množství zaměstnanců se ocitlo bez práce z důvodu uzavření podniků, které je zaměstnávaly a vyplácely jim mzdu. Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC, pod kterou spadají portály na vyhledání pracovních míst jobs.cz a práce.cz, k problematice říká: ,,Už několik týdnů nechává řada výrobních firem své lidi doma a vyplácí jim pouze část mzdy. Někteří zaměstnanci restaurací nebo hotelů pak dostali rovnou výpověď. Corona-virová krize výrazně mění trh práce v Česku a lidé musí řešit problémy, na které několik let nebyli zvyklí.''2 Mnoho firem ztratilo své odběratele, a tím i zdroj svých příjmů. Zavřené musely být nejen obchody v nákupních centrech, ale i továrny či kanceláře. Lidé z kanceláří se přesunuli na home-offices, které mnohým zaměstnancům vyhovovaly. Zavřené továrny způsobily výpadky v dodávkách materiálů, např. ve stavebnictví. Obchody, nejen ty v nákupních centrech, kvůli nucenému uzavření svých poboček spustily vlastní internetové obchody, ale ne u všech nabízených služeb je zřízení elektronického nakupování reálné a praktické.

Témata, do kterých materiál patří