Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dopady pandemie na insolvence lex covid

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (102.89 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Insolvenční řízení je odlišné jak u fyzických, tak u právnických osob. Fyzické osoby si procházejí tzv. oddlužením.13 Oddlužení u fyzických osob probíhá za podmínky, že vzniklé dluhy nepochází z podnikání.14 Oddlužení je možné provést zpeněžením majetku dlužníka nebo plněním splátkového kalendáře ve spojení se zpeněžením majetku.15

U právnických osob jsou dvě možné varianty průběhu insolvence. Buď tzv. reorganizace čitzv. konkurs. Oba typy insolvenčních řízení probíhají obdobně. Více se budu typy insolvencí zabývat v kapitole 1.2.2. Insolvenční proces u právnických osob.

1.2. Insolvenční řízení v České republice

Ať už obchodní společnost prosperuje více či méně, vždy může nastat zvrat, který ohrozí fungování celé společnosti. V dnešní době klasickým případem vzniku problémů, nejen v obchodních společností, je celosvětová pandemie covid-19. ,,Jsou odvětví, která jsou výrazně poškozena. Ekonomiky států v roce 2020 dosáhly enormních propadů.''16 Ať už problém vznikl kvůli nucenému uzavření podniků či kvůli ztrátě zaměstnanců, vždy se to neobešlo bez ztrát klientely nebo ztráty finančních příjmů, které jsou potřebné pro fungování jakékoli obchodní společnosti. V některých případech se obchodní společnosti dostaly do existenčních potíží a dluhů v důsledku probíhající covidové pandemie. Insolvenční řízení pomáhá právnickým a fyzickým osobám dostat se z dluhů, ale dlužník ovšem musí počítat se skutečností, že bude pravděpodobně potřebovat finanční prostředky na náklady insolvenčního řízení. ,,Vedle bezvadnosti insolvenčního návrhu je proto nezbytné, aby povinná osoba již s dostatečným předstihem počítala s tím, že jí může být soudem uložena povinnost k zaplacení zálohy na náklady insolvenčního řízení až do výše 50 000 Kč̌.''17 Důvodem pro neuložení povinnosti zaplatit tuto zálohu ovšem není nemajetnost dlužníka. Podle insolvenčního zákona je v tomto případě nutné tuto zálohu zaplatit, což je poměrně kontroverzní.

Vlastníci obchodních společností mají vždy v případě nastání finanční krize na výběr. Buď se rozhodnou ukončit své podnikání, což ale vede k obrovským finančním ztrátám, k psychické újmě, ke ztrátě příjmu peněz a je to nejhorší možná varianta řešení problému, protože by s novou obchodní společností museli začínat od nuly a začátky nikdy nejsou snadné. Druhou možností je vstup do insolvenčního řízení. ,,Insolvenční řízení představuje kolektivní soudní řízení řešící úpadek nebo hrozící úpadek dlužníka.''18 Cílem insolvenčního řízení je nejen zachránit obchodní společnost, která se ocitla ve finanční tísni, ale především uspokojit zasažené věřitele, kteří obchodní společnost finančně podpořili, ale ta pro ně nemá slíbené finanční prostředky nazpátek.

Témata, do kterých materiál patří