Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dopady pandemie na insolvence lex covid

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (102.89 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1.1. Základní vymezení pojmů

Insolvenční řízení je v České republice upraveno zákonem č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (dále jen ,,insolvenční zákon''). Tento zákon upravuje:

a) řešení úpadku a hrozícího úpadku dlužníka soudním řízením některým ze stanovených způsobů tak, aby došlo k uspořádání majetkových vztahů k osobám dotčeným dlužníkovým úpadkem nebo hrozícím úpadkem a k co nejvyššímu a zásadně poměrnému uspokojení dlužníkových věřitelů,

b) oddlužení dlužníka.

Insolvenční zákon je rozdělen do více částí, které jsou následně rozděleny do jednotlivých hlav. V Hlavě I. se insolvenční zákon zabývá vymezením základních pojmů, které blíže specifikuji v této kapitole. V Hlavě I. je dále charakterizován způsob řešení úpadku, zásady insolvenčního řízení a výjimky ze zákona. V Hlavě II. jsou uvedeny procesní subjekty, insolvenční soudy a pravomoci insolvenčního správce, kterým se budu v kapitole 1.2.1. zabývat. Část druhou insolvenčního zákona, která se zabývá způsobem řešení úpadku, využiji v posledních podkapitolách první kapitoly. Insolvenční zákon dále obsahuje část třetí, která je zaměřena na akreditaci pro poskytování služeb v oblasti oddlužení a poslední čtvrtá část obsahuje společná ustanovení.

V insolvenčním zákoně v § 2 jsou charakterizovány některé z pojmů, které se v oblasti insolvencí využívají. V následujících řádcích bude uvedeno pár vybraných pojmů, které budou podstatné v následujících kapitolách mé maturitní práce.

Insolvenční řízením se rozumí ,,soudní řízení, jehož předmětem je dlužníkův úpadek nebo hrozící úpadek a způsob jeho řešení''.11 Insolvenční řízení probíhá před insolvenčním soudem. Tento soud rozhoduje o opravném prostředku v insolvenčním řízení.12 Podaný návrh na zahájení insolvenčního řízení se nazývá insolvenční návrh a podává se u insolvenčního soudu. Dalším klíčovým termínem je tzv. majetková podstata, která je v zákoně charakterizována jako majetek, který je určený k uspokojení dlužníkových věřitelů. Procesní úkon, kterým věřitel uplatňuje uspokojení svých práv v insolvenčním řízení, se nazývá přihláška pohledávky. Všechny údaje podle tohohle zákona jsou obsaženy v informačním systému, který se nazývá insolvenční rejstřík.

Dalším významným pojmem je tzv. Společný zájem věřitelů, kteří se musí dohodnout na společném řešení. ,,j) Společným zájmem věřitelů (se rozumí, pozn.) zájem nadřazený jejich jednotlivým zájmům, je-li jeho cílem, aby zvolený způsob řešení úpadku byl pro ně spravedlivý a výnosnější než ostatní způsoby řešení úpadku(...).''

Zajištěný věřitel a jeho popis je v zákoně uvedeno následovně:

,,g) zajištěným věřitelem věřitel, jehož pohledávka je zajištěna majetkem, který náleží do majetkové podstaty, a to jen zástavním právem, zadržovacím právem, omezením převodu nemovitosti, zajišťovacím převodem práva nebo postoupením pohledávky k zajištění anebo obdobným právem podle zahraniční právní úpravy; zajištěným věřitelem je i agent pro zajištění podle zákona o dluhopisech.''

Témata, do kterých materiál patří