NATO - referát
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Základní úkoly Aliance
Prostředky, kterými Aliance uplatňuje svoji bezpečnostní politiku, zahrnují udržování vojenského potenciálu postačujícího pro prevenci války a poskytujícího účinnou obranu; celkový potenciál pro úspěšné řešení krizí, které mají vliv na bezpečnost jejích členů; aktivní prohlubování dialogu s ostatními národy a kooperativní přístup k evropské bezpečnosti, včetně opatření, která mají přinést další pokrok v oblasti kontroly zbrojení a odzbrojení.
Aby dosáhla svého hlavního cíle, Aliance plní tyto základní bezpečnostní úkoly:
Představuje nepostradatelné základy pro stabilní bezpečnostní klima v Evropě založené na rozvoji demokratických institucí a odhodlání řešit spory mírovou cestou. Snaží se vytvořit prostředí, ve kterém nebude žádný stát schopen zastrašovat nebo činit nátlak na kterýkoli evropský národ, nebo prosazovat svoji nadvládu prostřednictvím hrozby silou nebo jejím použitím. V souladu s článkem 4 Severoatlantické smlouvy, slouží jako transatlantické fórum pro spojenecké konzultace k problémům dotýkajícím se jejích členů, včetně takového vývoje, které by mohl ohrozit jejich bezpečnost. Napomáhá koordinaci jejich úsilí na poli společných zájmů. Disponuje schopností odstrašování a obrany proti jakékoli formě agrese zaměřené proti území libovolného státu NATO. Zachovává strategickou rovnováhu v Evropě. Struktury vytvořené v rámci NATO umožňují členským státům koordinovat jejich politiku, aby tak mohly plnit tyto komplementární úkoly. Umožňují nepřetržitě konzultace a spolupráci na poli politiky a ekonomiky i v dalších nevojenských oblastech, stejně jako formulování integrovaných plánů společné obrany; budování infrastruktury, která je nezbytná pro zajištění operační infrastruktury, která je nezbytná pro zajištění operační schopnosti ozbrojených sil, a organizování programů společného výcviku a cvičení. Tyto aktivity podporuje komplexní civilní i vojenská struktura, včetně personálu administrativy v oblasti rozpočtu a plánování a jakož i agentury založené členskými státy Aliance pro koordinaci prací ve specializovaných oborech, v oboru komunikací potřebných pro zajištění politických konzultací, velení a řízení ozbrojených sil a nezbytnou logistickou podporou ozbrojených sil.
Vznik Aliance
V období 1945 až 1949, stojíce tváří v tvář naléhavým potřebám ekonomické přestavby, sledovaly západoevropské státy a jejich severoameričtí spojenci s obavami na expanzionistickou politiku a metody SSSR. Potom, co se vlády západních zemí zhostily svých poválečných závazků snížit početní stavy a demobilizovat své vojenské síly, byly stále více znepokojovány, protože bylo evidentní, že vedení Sovětského svazu usiluje o zachování své ozbrojené moci v plném rozsahu. Kromě toho, s přihlédnutím k deklarovaným ideologickým cílům Komunistické strany Sovětského svazu, bylo jasné, že výzvy k respektování Charty Spojených národů a mezinárodních dohod dosažených na konci války nebudou zárukou národní suverenity a nezávislosti demokratických států čelících hrozbě zahraniční agrese nebo vnitřního rozvratu. Vnucování nedemokratických forem vlády spojené s potlačováním aktivní opozice a základních lidských i občanských práv a svobod v mnoha státech střední a východní Evropy i jinde ve světě, zvyšovalo tyto obavy.