Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Právo

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (403.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Majetek získaný při výkonu společné činnosti se stává spoluvlastnictvím všech účastníků. Podíly na zisku jsou stejné. Není-li smlouvou dohodnuto jinak. Ze závislosti vůči 3. osobám

Jsou účastníci zavázáni společně a nerozdílně. Každý účastník může ze sdružení vystoupit podle dohodnutých podmínek. Svůj podíl na majetku si může odnést. Účastník, který vystoupil ze sdružení se nezprošťuje odpovědnosti za závazky, které z činnosti sdružení vznikly do dne vystoupení nebo vyloučení.

Při rozhodování, ze zákona rozhodují jednomyslně. Má-li podle smlouvy rozhodovat většina, každý účastník má jeden hlas. ( velikost vloženého majetku nerozhoduje )

Sdružení nemá právní subjektivitu.

Podle této smlouva se často sdružují živnostníci.

Obchodní právo

Hlavním pramenem obchodního práva je „Obchodní zákoník č. 513/91 Sb „

Patří do soukromého práva, které vzniklo vyčleněním z občanského práva. Slouží k doplnění občanského zákoníku, věci které obchodní zákoník neřeší se řeší podle občanského.

Obsahuje obchodně právní vztahy, vztahy mezi podnikateli a vztahy z jejich podnikatelské činnosti vyplývající, postavení podnikatelů, obchodně závazkové vztahy mezi nimi.

Dohodnou-li se soukromé osoby ( předem) uzavřít závazkový vztah ( = obchod ) podle obchodního zákoníku, můžou. 2 podnikatelé podle občanského nikoli.

Závazkové vztahy, které jsou upraveny obchodním zákoníkem se nazývají obchody.

Obchodní závazkové vztahy ( obchody ) obchodní zákoník dělí:

  1. Relativní obchody - se vyžaduje, aby se účastnili podnikatelé a týkali se jejich podnikatelské činnosti.

  2. Absolutní obchody – bez ohledu jakými osobami vznikají. Jsou upraveny jen v obchodním zákoníku. ( např. vztah mezi obchodní společností a jejím společníkem, smlouva o prodeji podniku,smlouva o běžném účtu…)

  3. Absolutní neobchody – jsou upraveny jen v občanském zákoníku. Nehraje roli zda souvisí s podnikáním a uzavírají je i podnikatelé ( např. smlouva o převodu nemovitostí, nájemní smlouva, smlouva o sdružení, pojistné smlouvy….)

Podnikání § 2

Podnikáním se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.

Podnikatelem podle tohoto zákona je:

  1. osoba zapsaná v obchodním rejstříku ( obchodní společnosti )

  2. osoba zapsaná v živnostenském rejstříku ( živnostník )

  3. osoba vedená v jiné evidenci ( podniká podle zvláštních předpisů, notář, advokát, lékař..)

Podnik §5

Se rozumí soubor hmotných, nehmotných jakož i osobních složek podnikání.

Firma §8

Se rozumí název, pod kterým podnikatel činí právní úkony při své podnikatelské činnosti a je zapsán do evidence.

Obchodním jménem fyzické osoby je její jméno a příjmení ( obsahuje dodatek odlišující..)

Obchodní jméno obchodních společností a družstev je název, pod kterým jsou zapsány v OR. Součástí obch.jm je i dodatek označující její právní formu. Nesmí být stejné nebo zaměnitelné s obch.jm. jiného podnikatele.

Témata, do kterých materiál patří