Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie v reklamě

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.52 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Smyslové vnímání

Základní podmínkou senzorického vnímání je intenzita podnětu. K vnímání reklamy slouží různou měrou všechny smysly, nejvíce využíváme zrak a sluch, nejméně hmat.

Zrakem je vnímána veškerá tisková, venkovní a televizní reklama, reklama v kinech, dárkové předměty, poutače a reklama na internetu. Pro zrakové vnímání je typické, že není vše vnímáno stejnou měrou. Některé objekty se dostanou do popředí našeho zrakového vnímání – stanou se tzv. figurou a jiné pozadím. Důležitými faktory, které reklamě umožňují stát se v prostředí figurou, jsou tvary a barvy. Neměla by tedy s okolím splývat, ale naopak kontrastovat.

Sluchem je vnímána zejména rozhlasová, televizní reklama a reklama na videu. U sluchových sdělení je důležitá frekvence, která by se měla pohybovat od 500 do 2000 Hz, menší frekvence v tomto pásmu navozují psychologicky lepší podmínky pro koncentraci pozornosti.

Čichové vjemy jsou smyslům zprostředkovávány v časopisech, reklamách na parfémy a zejména v místě prodeje. Kdyby bylo možné využívat čichové podněty v jiných typech reklamy, výrazně by podpořily image podniků a umožnily by snazší identifikaci zboží.

Hmat je využívaný v tištěných reklamách spojených s ukázkou různých struktur materiálů a chuť je využívána při ochutnávkové reklamě v místě prodeje.

Velkou otázku v oblasti reklamy vyvolává subliminální percepce neboli podprahové vnímání. Bylo provedeno spousta experimentů, zda může podprahové vnímání ovlivnit chování spotřebitelů. Nejznámější pokus vytvořil James Vicary. Do promítání filmu vložil dvě sugestivní reklamní instrukce – ‚‚Pijte kolu‘‘ a ‚‚Jezte popcorn‘‘. Projekce trvala vždy 1/3000 sekundy, tedy byla skutečně hluboko pod prahem vnímání. Vicary po experimentu uváděl pozitivní výsledky, ale nakonec sám potvrdil, že se jednalo o žert. Doposud nebyl objeven skutečný důkaz, že podprahové podněty skutečně spotřebitele ovlivňují, ale i přesto je podprahová reklama v České republice zákonem zakázána.

Pozornost, paměť a zapomínání

Pozornost je psychický stav, který se projevuje soustředěností a zaměřeností vědomí. Hlavním charakterovým rysem je selektivita, díky ní vystupují určité podněty do popředí, jiné do pozadí. Výběrovost je dána vnitřními (emoce, potřeby, zájmy, motivace …) a vnějšími (fyzické podmínky, sociální kontext …) faktory.

Pozornost je možné rozdělit na bezděčnou a záměrnou. Reklama je vytvářena většinou tak, aby vzbudila bezděčnou pozornost. Tento typ je z hlediska vývoje člověka starší a jejím základem je potřeba reakce na měnící se prostředí. Člověk rozpoznává nevýznamné podněty, ale také impulsy vedoucí k výhodě. Je zřejmé, že reklama se snaží o pozornost jako o pozitivní příslib k výhodě. Záměrnou pozornost se v reklamním prostoru snaží vyvolat např. prodejní výstavy a katalogy.

Témata, do kterých materiál patří