Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie v reklamě

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.52 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Paměť umožňuje vštěpování, uchování a vybavení si toho, co bylo dříve vnímáno. Může být rozdělena do tří stádií – senzorická paměť (uchování informace trvá 1-4 sekundy) na ni navazuje krátkodobá (latence informace je 18-20 sekund) a dlouhodobá, do níž se dostane pouze minimum údajů z krátkodobé paměti.

Reklama plní své poslání jen tehdy, pokud se dostane až do dlouhodobé paměti, odtud se může znovu vynořovat a ovlivňovat nás, v tom hraje důležitou roli znovupoznání – opětovné vybavení údajů v paměti. Pro zákazníka je snadnější si vzpomenout na informaci o zboží z reklamy, pokud se s ní znovu setká v obchodě.

Vybavení informací také napomáhají asociace – spojení, která vznikají díky tomu, že si naše psychika vytváří vzájemně provázaný systém poznatků14. Asociace vznikají nejčastěji na základě časové nebo místní podobnosti a kontrastu.

I přes velké individuální rozdíly kapacity paměti, existují určité zákonitosti zapamatovatelnosti materiálu, které se uplatňují i v reklamě. Lidé si lépe zapamatují:

▪ smysluplný materiál (logický sled dějů) než samostatné významové jednotky (názvy, symboly, čísla atd.) ▪ obsah se silným emocionálním prožitkem než indiferentní (v reklamě se jedná zejména o pozitivní emoce)

▪ opakované informace; může to být stereotypní opakování reklamy, každodenní procházení kolem billboardu nebo vtipné varianty reklam s novými nápady

▪ obsahy, které již znají, a jsou rozšiřovány o nové informace; navazováním se utváří zejména image)

▪ subjektivně zajímavé a významné poznatky; i přes velké množství zájmů a preferencí spotřebitelů existují pravděpodobnostní mechanismy, které zvyšují aktuálnost, zajímavost, např. dárky na Vánoce, produkty, které se kupují na Velikonoce, Valentina, dovolené apod., dále jde o události, které spontánně vyvolají zájem a lze na ně navázat reklamou – módní vlny, politické, sportovní, kulturní události, přírodní katastrofy atd., v neposlední řadě je to oslovování různých zájmových skupin, na místech, které navštěvují, např. kino, divadlo, stadiony, místa pro rekreaci ...

Rychlost zapomínání se liší podle toho, o jaký obsah se jedná (obrazy, čísla, texty atd.). Rosentielova a Kirschova křivka sice ukazují rozdílný průběh zapomínají, ale mají jedno společné – nejprve v čase klesá velmi rychle, postupně se ustaluje na relativně nízké hladině a klesá velmi zvolna. Z těchto údajů plyne, že reklamní sdělení musí být správně načasováno, aby bylo pro spotřebitele aktuální, tedy není vhodné upozorňovat na výrobek, který bude na trhu dostupný za týden nebo za měsíc, ale měl by být přístupný hned, aby jej zákazník mohl vyzkoušet nebo zařadit do svých nákupních zvyklostí. Vhodnými komunikačními argumenty lze ale vytvořit napětí a tím očekávání toho, až se výrobek na trhu objeví

Témata, do kterých materiál patří