ZSV_MO_13B_JUD_dějiny_svatky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Zvláštností hebrejského kalendáře je, že přestože se měsíce počítají od nisanu, hebrejský letopočet se mění na podzim. Roky se totiž počítají od stvoření světa a k tomu podle židovské tradice došlo prvního dne měsíce tišri. Tak například židovský rok 5757 začal 13. září 1996 občanského kalendáře.
Svátky náboženské a světské
A Biblické svátky
Šabat
Roš chodeš
A.1 Vysoké svátky
Roš ha-šana – Nový rok
Deset dní pokání
Jom kipur – Den smíření
A.2 Poutní svátky
Pesach – Svátek nekvašeného chleba
Šavu'ot – Svátek týdnů
Sukot – Svátek stánků
A.3 Postní dny
Tiš'a be-av – 9. av – zničení obou jeruzalémských chrámů
B Historické svátky
Chanuka – Svátek světel
Purim – Svátek losů
B.1 Menší svátky
Tu bi-švat – 15. den měsíce švatu – Nový rok stromů
C Nové izraelsko-židovské národní svátky
Jom ha-šo'a – Den vzpomínky na holokaust a hrdinství
Jom ha-acma'ut – Den nezávislosti
Svátky náboženské a světské
V rámci judaismu existují náboženské svátky, které jsou ustanoveny přímo Tórou, jako např. Pesach či Šabat, které vyžadují abstinenci od práce a mohou také požadovat půst; Existují také náboženské svátky jako Chanuka nebo Purim, které buďto nejsou uvedeny v Tóře, ale v jiné biblické knize (Purim v knize Ester), případně nejsou v Bibli uvedeny vůbec a jejich ustanovení je pozdější (Chanuka). Jejich náboženský podtext je zdůrazněn údajným zázrakem.
Dále existují svátky světské (moderní), které souvisí s novodobým Státem Izrael. Některým z nich však je často přiznáván i určitý náboženský rozměr (např. Jom ha-acma'ut).
A) Biblické svátky
jsou mimo Izrael zdvojené. Výjimkou je Jom kipur, který je i mimo Izrael jen jednodenním svátkem. Důvodem je židovský kalendář, ve kterém jednotlivé měsíce začínaly vyhlášením novoluní. Teprve po té mohli poslové informovat jednotlivé židovské komunity. Největší starověká exilová komunita byla v Babylonii. Se stupňující se perzekucí Římanů vůči Židům v Izraeli se zhroutil původní důmyslný systém ohňových signálů a babylonští Židé nevěděli, kdy začal nový měsíc. Protože z logiky židovského kalendáře připadaly do úvahy jen dvě možnosti, rozhodli se babylonští Židé slavit obě dvě. To je dodnes zvykem všech Židů žijících mimo Izrael. Biblické svátky dále dělíme na svátky vysoké, poutní a postní dny.
Šabat: Nejdůležitější svátek, zmíněný jako jedno z přikázání v Desateru. Slaví se každou sobotu, respektive od pátečního do sobotního soumraku. V tento den se nesmí vykonávat žádná práce ani cestovat či provádět obchodní transakce. Je to svátek, při němž se schází přátelé a celá rodina pohromadě. Šabat je nejdůležitějším svátkem judaismu.