Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obecná patologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (202.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

zpomalení toku krve

místně - pouze v ţilách (v tepnách je proud krve prudký) v místech rozšíření – flebektázie (lidově křečové ţíly, varixy). Trombóza hlubokých ţil dolních končetin je nejčastější příči-nou smrtelné plicní embolie (viz podkapitolu 1. 5. 6.)

celkově – u nehybného pacienta (připomínám povinnosti zdrav. personálu), při chronickém srdečním selhávání, u zhoubných nádorů. Při míhání (fibrilaci) srdce mohou vznikat tromby v oušcích srdečních. Dlouhodobá nehybnost se svěšenýma nohama při cestování zejména v letadle je rizikovým faktorem i u zdravých lidí.

zvýšená sráţlivost krve – dochází k uvolňování tkáňového tromboplastinu (při infekčních nebo traumatických procesech, nesprávná aplikace některých léků, hormonální antikoncepce aj.).

Následky trombózy se liší podle místa vzniku:

trombóza v tepně – vede k uzávěru průsvitu a tak brání v průtoku krve.Nejsou –li kolaterály, dochází k ischémii (viz podkap. 1. 5. 3.)

trombóza v žíle – můţe také ucpat průsvit, ale ţíly mají bohaté anastomózy, takţe krev mů-ţe téci jinudy a poškození není tak závaţné. Při ucpání velké větve ţíly dochází k hemoragické infarzaci. Velké nebezpečí hrozí, ţe se trombus můţe utrhnout a být vlečen ţilním řečištěm aţ do plicní tepny. Jestliţe ji ucpe, nastává okamţitá smrt. Pokud je trombus velmi malý, můţe vzniknout červený plicní infarkt. (viz podkap.1. 5. 3.)

Organizace trombu

Větší tromby v cévě zůstávají a jsou postupně nahrazovány granulační tkání a později vazivem. Tomuto pochodu říkáme organizace trombu. Výsledkem je přeměna trombu ve vazivo a případ-ně rekanalizace – částečné uvolnění průsvitu cévy pro krevní proud.

Shrnutí:

Trombóza je sráţení krve v cévách nebo v srdci za ţivota člověka. Vzniká krevní sraţenina – trombus. Odlišit při pitvě trombus od cruoru můţe být obtíţné. Umíme rozdělit tromby podle vzhledu, víme, čím je trombóza vyvolaná a jaký je důsledek trombózy tepny a ţíly. Výraz orga-nizace trombu umíme vysvětlit, víme jak se vyuţívá léčebně.

Otok – oedema

Nahromadění tekutin v mezibuněčném prostoru nebo v tělních dutinách

Příčiny:

zvýšení propustnosti stěn cév (zánět)

zpomalení odtoku lymfatickými cévami

zvýšení hydrostatického tlaku

snížení osmotického tlaku krve (hypoproteinemický)

zvýšení osmotického tlaku v tkáních

Regenerace, reparace, hojení ran, zlomenin

Regenerace

Náhrada buněk a tkání morfologicky i funkčně rovnocennými

U člověka a vyšších savců omezená

Tkáně obnovovací – sliznice střevní, děložní, buňky krvetvorné, LU, pokožka

Tkáně stálé – regenerace po působení podnětu – játra, ledviny, hladká svalovina

Tkáně trvalé – kosterní, srdeční sval, CNS, PNS

Reparace

Hojení nespecifickou granulační tkání, zánět fibroproduktivní

Témata, do kterých materiál patří