Mikroekonomie výpisky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Mikroekonomie 8 - Formování cen výrobních faktorů: teorie rozdělování
Podstata a specifika trhů výrobních faktorů. Poptávka po výrobních faktorech. Nabídka výrobních faktorů. Forma cen výrobních faktorů. Teorie rozdělování na bázi teorie mezní produktivity (skladba důchodů domácností. Zdroje nerovností v důchodech a měření těchto nerovností).
Podstata a specifika trhů výrobních faktorů
Výrobní faktory
1) půda
2) práce
3) kapitál
Trh výrobních faktorů
místo, kde se střetává nabídka a poptávka po výrobních faktorech. Zde v roli poptávajícího stojí firmy a v roli nabízejícího spotřebitelé neboli domácnosti. Domácnosti nabízejí výrobní faktory za jejich cenu a firmy si je kupují. Oproti trhu výrobků a služeb, kde se kupující snaží maximalizovat užitek, zde se snaží firmy maximalizovat zisk.
Cena výrobního faktoru
cena, která je spojená se službou tohoto faktoru, tzn. s jeho pronájmem. V případě půdy se platí pachtovné a cenou je sazba pozemkové renty,
za práci se platí mzda a cenou práce je mzdová sazba,
u kapitálu se platí úrok a cenou kapitálu je úroková sazba.
Transferový výdělek
část celkového výdělku, kterou by daný faktor mohl získat při svém alternativním využití.
Ekonomická renta
část celkového výdělku, která převyšuje transferový výdělek.
Čistá ekonomická renta
výdělek placený za službu výrobnímu faktoru s fixní nabídkou (nabídka je absolutně neelastická - křivka je svislá). Pro daný faktor neexistuje jiné alternativní využití, a proto je transferový výdělek nulový. Specifickým případem čistí ekonomické renty je pozemková renta.
Pozemková renta
Výši pozemkové renty určuje výše sazby pozemkové renty a množství pronajaté plochy. Protože je nabídka půdy fixní, ovlivňuje výši renty pouze poptávka po půdě.
Poptávka po výrobních faktorech
Poptávka po výrobním faktoru je odvozená od poptávky po finálním statku, na který byl daný faktor použit. A to proto, že zájem o výrobní faktory závisí na zájmu spotřebitelů o finální statek vyrobený díky daným faktorům. Protože se firmy snaží maximalizovat zisk, budou poptávat jen takové množství faktorů, které jim zajistí zisk. Poptávka tedy závisí na výši výnosu z výrobního faktoru a výši nákladu na daný faktor. Poptávka je určena příjmem z mezního produktu (MRP). Křivka MRP je současně křivkou poptávky po výrobním faktoru.
Příjem z mezního produktu (MRP)
Dodatečný příjem, který firma získá, jestliže zaměstná dodatečnou jednotku výrobního faktoru, přičemž ostatní faktory zůstávají konstantní. Je určen jako mezní fyzický produkt (MPP) vstupu vynásobený mezním příjmem (MR) získaným prodejem dodatečné jednotky vstupu. V podmínkách dokonalé konkurence je mezní příjem shodný s cenou (P) na trhu.
Mezní náklady na výrobní faktor (MFC)
Dodatečné náklady, které firmě vznikají při najmutí dodatečné jednotky výrobního faktoru. Jde o změnu v celkových nákladech v důsledku zaměstnání dodatečné jednotky.
V případě dokonalé konkurence na trhu je přírůstek nákladů určen výší ceny výrobního faktoru.