Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mikroekonomie výpisky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (169.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Mezní náklady na výrobní faktor tvoří v případě dokonale konkurenčního trhu nabídku daného faktoru firmě, tzn. že určité množství faktoru je nabízeno při trhem stanovené ceně (nabídka je dokonale elastická).

Pravidlo nejnižších nákladů
Maximalizace zisku firmou je také používána k optimální kombinaci všech výrobních faktorů. Toto pravidlo stanoví, že mezní produkty jednotlivých výrobních faktorů na jednu korunu by měly být shodné.

Rovnováha firmy na dokonale konkurenčním trhu

Firma dosahuje maximálního zisku při vyrovnání příjmu z mezního produktu s mezními náklady na faktor, respektive s cenou výrobního faktoru.

Je-li MRP > MFC, firma najímá další jednotky výrobního faktoru až do momentu kdy se MRP a MFC vyrovnají.
Je-li MRP < MFC, firma snižuje počet najmutých výrobních faktorů až do momentu, kdy dojde k vyrovnání.

Odvození poptávky po výrobním faktoru

Křivka příjmu z mezního produktu (respektive její klesající část) je od určité výše ceny faktoru, současně křivkou poprávky po faktoru.

Faktory ovlivňující poptávku po výrobních faktorech
1) poptávka po finálních statcích
2) množství jiných vstupů
3) změny v technologii (dojde ke změně mezního fyzického produktu)

Pravidlo substituce
V případě, že cena jednoho faktoru roste a ostatní zůstávají stejné, pak se firmě obecně vyplatí nahradit nyní dražší faktor větším množstvím jiných vstupů.

Nabídka výrobních faktorů

Nabídky jednotlivých výrobních faktorů se od sebe značně odlišují, a proto zde uvedu pouze nabídku půdy (ostatní nabídky práce a kapitálu jsou uvedeny v následujících kapitolách). Nabídková křivka může být ve skutečnosti rostoucí, klesající nebo dokonce i svislá. Svislá je např. v případě nabídky půdy.

Nabídka půdy
Křivka je zcela neelastická a to proto, že existuje pouze fixní nabídka půdy a záleží pouze na poptávce jakou výši pozemkové renty, vlastník půdy obdrží.

Formy cen výrobních faktorů

Pozemková renta
Cena výrobního faktoru půdy. Je stanovena ve výši, kde se střetnou křivky nabídky a poptávky po půdě. Protože, nabídka půdy je fixní, určuje výši převážně poptávka.
Mzdová sazba
Cena výrobního faktoru práce. Cenu také určuje střet nabídky a poptávky po práci.
Úroková sazba
Cena výrobního faktoru kapitálu. Také ona je stanovena na základě střetu nabídky s poptávkou po kapitálu.

Teorie rozdělování na bázi teorie mezní produktivity

Teorie rozdělování důchodu, s níž přišel J.B. Clark, podle níž každý výrobní faktor dostává odměnu podle svého mezního produktu. Protože poptávkové křivky výrobních faktorů jsou určeny dodatečným výstupem produkovaným dalšími jednotkami daného faktoru tj. mezními produkty, je oblast na grafu pod poptávkou rozdělena na dvě oblasti: např. na mzdy a renty (v případě, že půda je konstantní a mění se množství práce). Tím se mezi všechny výrobní faktory rozdělí přesně 100 % výstupu.

Témata, do kterých materiál patří