Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance velké otázky na test

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (528.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • Rozdíl mezi hotovostí a oběživem

    • Oběživo - v ČR stejně jako v jiných ekonomicky vyspělých států jsou do oběživa zahrnovány pouze bankovky a mince emitované CB, které jsou v držbě nebankovních institucí.

    • Hotovost - bankovky a mince emitované CB. Část z nich může být (a obvykle je) uložena v trezorech CB i komerčních bank jako rezervy. Je tedy součástí rezerv a není oběživem, součástí peněžní zásoby. K rezervám patří i vklady bank u CB (vč. PMR). V USA jsou do M1 zahrnovány taky eurodolarová depozita. V USA se rozlišuje M1A (jak M1) a M1B, který zahrnuje kromě M1A úročené prostředky na účtech bank, na které je možno vypsat příkaz k platbě na základě předem dohodnutých podmínek. Patří k nim např. NOW účty a ATS účty. NOW účty dávají klientům možnost vypsat vůči zůstatkům na těchto účtech šeky nebo na jejich základě dát příkazy k platbě, nazývají se i šekovatelné účty. Vklady na těchto účtech (mohou si je založit pouze soukromé osoby a neziskové korporace) mají finanční instituce možnost úročit, přestože nejsou vázány výpovědní lhůtou. ATS účty dávají držitelům možnost převést prostředky uložené na termínovaných účtech na běžný účet a jsou držena především, k transakčním účelům Zavedením NOW účtů a ATS účtů dochází ke stírání rozdílů mezi termínovými depozity a depozity na požádání, resp. mezi transakčními a investičními aktivy, stejně jako mezi bankovními a nebankovními institucemi.

  • M2 = M1 + termínovaná depozita, (jejichž čerpání je možné buď k pevně stanovenému datu, nebo po uplynutí určité výpovědní lhůty) + depozita v cizích měnách (v ČR). Nemohou být použita k bezprostředním platbám, ale je možno je přeměnit na platební prostředky v budoucnosti (quasi peníze = téměř peníze). Termínovaná depozita mají peněžní charakter, jsou drženy zejména firmami, domácnostmi, obcemi a jsou určeny k vyrovnání krátkodobých nepříjemných, resp. nepředvídatelných změn v příjmech, resp. vydáních.

  • M3 = M2 + ostatní úročená aktiva obvykle vč. aktiv nebankovních úvěrových institucí. Pro ekonomicky vyspělé státy je typická rozdílná tendence ve vývoji M2 a M3 vůči M1 (i ČR). Tento vývoj je vysvětlován „motivy držby peněz. Monetární agregáty M1, M2, M3 rozdílně reagují na vývoj ekonomiky, zvláště na změny v dynamice HDP, na inflaci, resp. odlišným způsobem inflaci ovlivňují.

  • Měnová politika (charakteristika, měnová báze)

    Měnová politikasystém cílů, zásad a nástrojů v oblasti peněžního oběhu a úvěrů, kterými jsou prosazovány záměry státu (CB) při kontrole oběhu peněz, regulaci úrokových sazeb a podmínek úvěru. Hlavním cílem je zabezpečovat cenovou stabilitu, vedlejším cíl je, pokud tím není ohrožen hlavní cíl ČNB, podporovat obecnou hospodářskou politiku vlády vedoucí k udržitelnému hospodářskému růstu. Základním cílem je vnitřní (cenová), a vnější (stabilita devizového kurzu) stabilita měny. Stabilita devizového kurzu sledována pouze v režimu fixního devizového kurzu.

    Témata, do kterých materiál patří