Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance velké otázky na test

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (528.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

ČR - ČNB v současné době používá agregáty M1 (oběživo (bankovky a mince emitované CB, které jsou v držbě nebankovních institucí) + depozita na požádání), M2 (M1 + quasi peníze) a L (M2 + státní pokladniční poukázky a poukázky ČNB v portfoliu domácích nebankovních institucí). Realizace měnové politiky ČNB je založena na regulaci peněžní zásoby, vymezené peněžním agregátem M2. Na inflaci, resp. na růst ekonomiky mají vliv i další faktory, především fiskální politika. Ta je v rukou vlády.

USA – v USA je zajištění stability v rukou Federálního rezervního systému (FRS), používá hodně ukazatelů - M1, M2, M3, L, TDND (přibližná míra poskytnutých úvěrů).

EU – měnová politika je v rukou Evropské centrální banky (ECB). Používá cílování peněžních agregátů. Hlavním nástrojem ECB jsou operace na volném trhu.

Britániecílování inflace.

Švýcarsko –regulována měnová báze (bankovky, peníze v oběhu a bankovní rezervy).

Ostatní země - kontrolují peněžní agregáty s cílem neutralizovat vliv zahraničních peněžních prostředků na vnitřní oběh peněz.

  • Měnová báze “B”– měnová politika je založena na regulaci měnové báze. Měnová báze je tvořena oběživem C (bankovky a mince emitované CB, které jsou v držbě nebankovních institucí) a rezervami R (rezervy v tresorech banky - PMR i dobrovolné vklady u CB) B = C + R. Tyto veličiny jsou samy o sobě značně nestabilní, dochází k pohybu hotovosti z rezerv bank do nebankovních institucí a naopak, součet veličin se nemění. Pro CB je měnová báze určitou skupinou položek v jejích pasivech. Pohyb měnové báze je ovlivněn i vývojem ostatních položek bilance CB, které nejsou plně pod její kontrolou (objem úvěrů poskytnutý bankám, pohyb čistých zahraničních aktiv, vývoj čistého úvěru vládě). Proto CB nemůže měnovou bázi plně kontrolovat. Řízení peněžní zásoby prostřednictvím měnové báze je založeno na stabilním vztahu mezi měnovou bází a peněžní zásobou, který se vyjadřuje pomocí multiplikátoru, tj. podílem peněžní zásoby a měnové báze - průměrný peněžní multiplikát “m”=M/B (M-peněžní zásoba-množství peněz v oběhu, B-měnová, peněžmí báze) nebo mezní peněžní multiplikát “m*= ΔM/ ΔB (ΔM -přírůstek peněžní báze, ΔB-přírůstek peněžní zásoby). Zvýší-li se měnová báze B, zvýší se ve shodě peněžní zásoba M.

CB má možnost snadno regulovat pouze jednu z částí měnové báze - nevypůjčenou monetární bázi Bn (ČNB kontroluje operacemi na volném trhu – dokonalá kontrola ČNB). Druhou část měnové báze - vypůjčena měnová báze (diskontní úvěry) Bv kontroluje ČNB nepřímo změnami diskontní sazby.

B = Bn + Bv

Komerční banky a tvorba peněz - rezervní bankovnictví - dvoustupňový bankovní systém – CB - komerční banky. Peníze ve finančním systému mohou tvořit i komerční banky. Musí držet část depozit jako rezervy u CB – ČNB. Čím menší část depozit jsou banky povinny držet, tím více peněz mají možnost vytvořit. Poskytované úvěry vytvářejí „nove peníze“. PMR je od roku 1999 v ČR 2%. Na výši PMR, kterou ovlivňuje ČNB (jeden z nepřímých nástrojů monetární politiky), závisí velikost peněžní zásoby M.

Témata, do kterých materiál patří