Finance velké otázky na test
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Očekávaná inflace ovlivňuje chování věřitelů a dlužníků více než skutečná inflace, jejich obchod je uzavírán do budoucna.
Ex-ante (“před” – očekávanou) reálnou úrokovou sazbu (anticipovanou) je obtížné měřit, její hodnota se bude lišit od ex-post (skutečné) o chyby v očekávání. Velmi napomáhá inflační cíl, který je CB schopna naplnit. Ex-post (“po” – vypočtená, skutečná) nemůže být bezprostředně na trhu pozorována, může být i negativní.
Inflace může změnit reálnou úrokovou sazbu. V období vysoké inflace věřitelé očekávají a požadují vyšší úrokové sazby, aby kompenzovali očekávané ztráty. Inflačními očekáváními jsou ovlivněny především dlouhodobé úrokové sazby, velice výrazně determinují dlouhodobé výnosy z obligací.
Charakterizujte strukturu úrokových sazeb z hlediska doby splatnosti finančních dokumentů.
Zatímco změny v úrovni úrokových sazeb vyrovnávají nabádku a poptávku po finančních zdrojích, změny v úrokových sazbách vedou k přerozdělování zdrojů, více zdrojů se investuje do výnosnějších CP. Struktura úrokových sazeb je ovlivněna řadou faktorů, především rizikem, likviditou a dobou splatnosti finančních dokumentů.
Základní faktory ovlivňující výši a strukturu úrokových sazeb
Riziko - čím vyšší riziko, tím vyšší úroková sazba. Riziko se odvíjí od odvětví, teritoria, záruky, historie, ...věřitel, který investuje do rizikovějšího obchodu požaduje vyšší odměnu (riziková prémie)
Likvidita
Doba splatnosti - jeden z nejvýznamnějších faktorů, čím delší je doba splatnosti, tím vyšší je obvykle úroková sazba (výnos). Věřitel bude peníze postrádat delší dobu – požaduje vyšší odměnu (časová prémie). Ten, kdo si půjčuje, musí platit tím více, čím delší je doba splatnosti poskytnutého úvěru.
Další faktory ovlivňující výši a strukturu úrokových sazeb
Měnová politika CB - přímé ovlivňování úrokových sazeb CB, výše inflace v ekonomice
Hospodářská politika vlády - rozpočtový deficit, zadlužení státu
Vývoj platební bilance - saldo běžného a finančního účtu
Úrokové sazby v okolních zemích
Produktivita a efektivnost ekonomiky
Typová struktura úrokových sazeb
Struktura výnosů dle různých typů finančních instrumentů (cenných papírů) - akcie, obligace, investiční certifikáty, …
Měření pomocí výnosu do doby splatnosti - nejpřesnější vyjádření úrokových sazeb
Typová struktura odráží a zároveň určuje alokaci finančních zdrojů v ekonomice. Relativní změny úrokových sazeb vedou k přerozdělení zdrojů směrem k výnosnějším finančním instrumentům
Časová struktura úrokových sazeb
Úrokové sazby se liší podle doby trvání - finanční dokumenty stejného typu vydané stejným emitentem (stejné riziko) mají odlišnou úrokovou sazbu podle doby splatnosti