Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance velké otázky na test

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (528.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Výnos z držby za určité období

Obvykle jsou CP kupovány a drženy v portfoliu kvůli očekávaným změnám kurzu. Výnos za určité období je modifikací výnosu do doby splatnosti. Výnos z držby za určité období odráží fakt, že majitel CP si ho nehodlá ponechat do doby splatnosti, resp. se jedná o vlastnický CP, který nemá dobu splatnosti.

Výnos se vypočítá:

FP1 FP2 FP3 FPn PARn (fin prostředky získané při prodeji fin aktiva)

Pc = ------- + -------- + ---------- + --- + --------- + ----------

1 + i (1 + i)2 (1 + i)3 (1 + i)n (1 + i)n

Výnos z držby za určité období je možno použít také ke zjištění výnosu z CP, které nemají určenou dobu splatnosti. Ocenění běžných akcií je analogické, jako u obligací. Rozdíl je především ve větší nejistotě budoucích příjmů v hotovosti. Zatímco u obligace existuje záruka výplat pevně stanovených kupónových plateb i splátky dlužné částky, u akcie neexistuje závazek emitenta platit dividendy a v řadě případů se ani neočekává, že dividendy budou vypláceny. Na rozdíl od obligací akcie nemají (nemohou mít) stanovenu dobu splatnosti.

D1 D2 Dn PARn D – očekávané budoucí dividendy,

P0 = -------- + --------- + --- + --------- + --------- P0 – cena akcie, n – počet let

1 + i (1 + i)2 (1 + i)n (1 + i)n PARn- očekávaná budoucí cena v okamžiku prodeje

Dostáváme „model celkového ocenění dividend“

∞ Dt

P0 = Σ ----- tzv. model celkového ocenění dividend, nereálný.

t =1 (1 + i)t

Dividendy jsou v modelu celkového ocenění dividend považovány za neustále se obnovující veličinu (perpetuitu). Cena akcie je v takovém případě odhadována na základě rozboru výkonnosti firem, efektivnosti výroby a toku jejich zisku. Vstupní ekonomické údaje, možnost jejich získání v dostatečném rozsahu za řadu předcházejících let, jejich reprezentativnost a stabilita mohou výsledky analýzy výrazným způsobem ovlivnit.

Fundamentální analýza

způsob posouzení perspektiv akciových společností rozborem podstatných faktorů ekonomického, politického, sociálního a demografického charakteru, ovlivňujících očekávaný vývoj kurzů jejich akcií. Východiskem této teorie je tvrzení, že každá akcie má svoji vnitřní hodnotu, kterou lze vypočítat.

Tyto postupy vyžadují analýzu 3 oblastí:

  • globální analýzu - spočívá v odhadech hlavních makroekonomických ukazatelů – GDP, inflace, úrokových sazeb

  • odvětvovou analýzu - posuzuje specifika reakce jednotlivých odvětví na celkový vývoj ekonomiky, rozlišujeme odvětví cyklická, neutrální a anticyklická

  • analýzy vlastní firmy (finanční analýza) - poměrové ukazatele, klíčovým je rentabilita vlastního jmění.

Slabá stránka fundamentální analýzy - spočívá mimo jiné v tom, že neposkytuje informace pro správné načasování nákupu či prodeje cenných papírů.

Technická analýza

posuzuje očekávaný vývoj kurzu na základě historických dat – z nich odvozuje budoucí trend. Vychází z 3 principů:

Témata, do kterých materiál patří