Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance velké otázky na test

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (528.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Vlastnické cenné papíry (charakt., výnosy a rizika, práva majitelů vlastnických cenných papírů)

Majitel vlastnického cenného papíru je spoluvlastníkem společnosti, do které investoval, má tedy veškerá práva z tohoto titulu vyplývající - akcie, podílové listy, kuksy, GDR …

  • Akcie

Základní typ vlastnického CP. Akcie představuje část základního jmění společnosti, majitel akcie je spolumajitelem společnosti. Při založení akciové společnosti podílníci vkládají určitý kapitál - upisují akcie. K navýšení základního jmění dochází buď úpisem nových akcií nebo kapitalizací zisku (např. splitem). Při úpisu akcií může přitom dojít ke změně v podílech jednotlivých akcionářů. Důvodem zvyšování zákl. jmění může být posílení kapitálu společnosti.

  • Akcie nemá dobu splatnosti - akciový kapitál je dlouhodobý zdroj a vložené prostředky lze získat zpět pouze prodejem akcie na burze či jiným způsobem. Akcie jsou relativně rizikovým cenným papírem. Vyššímu riziku odpovídají vyšší výnosy. Akcie jednoho druhu jednoho emitenta musí mít stejnou jmenovitou hodnotu

    • Akci v materializované podobě má 3 části:

      • plášť (potvrzuje vlastnický podíl na a.s.)

      • kuponový arch (k výplatě dividend)

      • talon-obnovovací list (k vydání nového kuponového archu).

Na všech částech akcie musí být uvedeny základní náležitosti akcie, jako je ISIN, emitent, objem emise, nominální hodnota akcie atd. ISIN - 12místného kódu, první dvě písmena udávají zemi emitenta, dalších 9 je určeno pro základní číslo, poslední je kontrolní číslice. ISIN umožňuje nejjednodušší určení příslušného cenného papíru a jeho odlišení od jiných cenných papírů, stejně jako od jiných emisí téhož emitenta.

  • Práva akcionáře

    • právo podílet se na řízení společnosti, právo účastnit se valné hromady akcionářů, předkládat tam návrhy a hlasovat. Omezený vliv drobných akcionářů - většina, zejména drobných, akcionářů se valných hromad neúčastní nebo předávají své právo účasti (resp. hlasování) správci svého portfolia (proxy-systém - předání hlasovacího práva pověřenému subjektu (banka, společnost spravující aktiva, uplatňován především v Německu) Volit členy představenstva, dozorčí rady a být do orgánů volen.

    • právo podílet se na čistém zisku – odpovídající podílu na akciovém kapitálu, obvykle realizováno výplatou dividendy - pokud jsou dividendy vypláceny, má na ně akcionář nárok. Jsou vypláceny ze zisku (po zdanění) společnosti.

    • právo podílet se na likvidačním zůstatku společnosti – při zániku společnosti bez právního nástupce, podíl pouze na reziduálním zůstatku po uspokojení věřitelů - tj. po uspokojení všech závazků vůči všem věřitelům, nároky tedy nejsou obvykle uspokojeny.

  • Split akcií

je operace, při které jsou akcionářům vyměňovány akcie společnosti za nové akcie podle předem stanovených podmínek v předem určeném poměru. Obvyklý je split v poměru 2:1, 3:2, 3:1. Před splitem kurz akcií roste, po splitu je zaznamenáván mírný pokles kurzu. Snaha firmy omezit růst kurzu akcií může být jedním z důvodů splitu, neboť akcie jsou při vysokém kurzu obtížněji obchodovatelné. Split je určitou alternativou dividend.

Témata, do kterých materiál patří