Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 27 - Mladohegelovský materialismus, Iracionalismus, Pragmatismus, Pozitivismus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (121 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pragmatismus

- z řeckého pragma = jednání, čin, praxe -na konci 19. stol. se evropská kultura obohacuje o podněty z Ameriky - právě "americké myšlení" vyjádřila filosofie činu a užitku = pragmatismus - podle pragmatismus neexistují všeobecné platné pravdy - Pravda je to, co člověka efektivně vede, co se mu nejlépe hodí - navazuje na empirické a pozitivistické tradice - je i ovlivněn behaviorismem a Darwinovou evoluční teorií - v Evropě se k pragmatismus přihlásil např. Karel Čapek (pluralitní koncepce pravdy) - vznikl na konci 19. století v USA

- pragma= čin

- záměrné konání, užitečné, prospěšné

- zaměřen na praxi a praktické využití všech znalostí

- do Evropy na počátku 20. let

- Karel Čapek ovlivněn pragmatismem

CHARLES SANDERS PIERCE (1839 - 1914) - americký logik, matematik - hodnota idejí není v idejích samých, ale v jejich praktickém uplatnění (říká, že "neřešitelné" transcendentální filosofické problémy jsou zbytečné, neboť nepřinášejí užitek)

-je zakladatelem pragmatismu

-pro něhož je pragmatismus teorií smyslu a významu. Smysl myšlenky, která je aplikovatelná ve skutečném světě, je skryt ve vztahu, který spojuje zkušenost podmínek aplikace s pozorovatelnými výsledky. Jde tedy o experimentální praxi, experimentální efekt. Tímto se Peircovo stanovisko blíží positivismu; zkušenost je daná pozorováním. Je tu i zpětná vazby, kterou je pragmatická efektivnost. Vědecké poznání tedy je opodstatněno tím, jak se osvědčuje daná teorie v praktickém experimentu – jde tedy o vědeckou praxi. Hledá tedy objektivní, neosobní kriterium. Proto je Peirce vědecký elitář.

Čili vytvořím-li nějakou teorii, dejme tomu v gnoseologii, ověřuji ji vědeckým experimentem při stanovených podmínkách průběhu testu.

WILLIAM JAMES (1842 - 1910) - americký psycholog, fyziolog a filozof (působil jako profesor na harvardské univerzitě) - vlastní zakladatel pragmatismus - otázka Boha už nezní metafyzicky zda existuje ale pragmaticky - nakolik je idea Boha užitečná, tedy oprávněná a v tomto smyslu pravdivá - koncepce pravdy (nezakládá se na shodě myšlenky a předmětu) - měřítkem pravdy v pragmatismus je prospěch! (co je užitečné, účelné pro mě, je pravdivé!) - pravda je pluralitní, různorodá (každému člověku se odkrývá z různých stran) - pravdu nechápe jako cíl poznání, ale jako prostředek k životnímu uspokojení (závěr: pravdivé ideje jsou ideje užitečné) - nedůvěra k abstrakci a k metafyzice

-patně nejvlivnější pragmatik, byť Peirce výslovně s jeho rozvojem myšlenky nesouhlasil. Jeho cílem je ve filosofii odhlédnout od prvních věcí k těm posledním, tedy od nějakých amorfních a stejně nepoznatelných Platónových Ideí, Aristotelových příčin k praktickým, pozorovatelným následkům. Ty ale musí být subjektivní, osobní efekty. Pragmatická efektivnost a užitná hodnota nejsou vztaženy jako u Peirce k nějaké neosobní skupině vědců, ale k běžnému člověku. Pravda je pak to, v co skutečnost nutí věřit jedince. Pravda je tedy daná užitečností, hodnotou, úspěchem, užitnou hodnotou představy (tedy: Platónova říše Ideí může být stokrát pravdivá, ale pokud mi není ničím přínosná v životě, pak její pravdivost je k ničemu. Jestliže „lež“ funguje a vyhovuje lépe, pak je pro mě „pravdivější“, protože přínosnější). Musím se vždy ptát: „co pro můj praktický život bude znamenat, jestliže se budu držet této filosofie?“ Totéž tázání pak James aplikuje i na náboženství (byl to věřící člověk) – jestliže víra může přinést něco kvalitního pro můj život, pak je opodstatněná (a neptám se, zda Bůh skutečně existuje). Je tedy opodstatněné věřit. Svět a všechno je dynamické, pluralitní (místo pojmu universum by se mohl použít pojem multiversum). Skeptik. Byl-li Peirce vědeckým elitářem, James je psychologickým personalistou.

Témata, do kterých materiál patří