Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




13. Dejiny vedy a techniky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (67.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Všechny tyto výdobytky technickovědecké revoluce výrazně poznamenaly tvář světa, umožnily první mílové kroky k jeho globalizaci a vlastně dodnes utvářejí naši přítomnost.

V současné době procházíme (a to zhruba již od 40. let 20. století) třetí fází vývoje, tzv. vědeckotechnickou revolucí. Změnila se organizace technického výzkumu, malé týmy byly zatlačeny a nahrazeny ve své většině velkými skupinami lidí, opírajících se o široké zázemí technických a finančních prostředků.

Změnil se ovšem také pohled na vědce jako na člověka, který nese nejen profesní, nýbrž i lidskou odpovědnost za své výzkumy a objevy. změnil se pohled na techniku a průmysl jako zdroje znečištění planety, jako eventuální původce její zhouby.

Svět se náhle musel vyrovnat s myšlenkou vlastního potencionálního zničení díky objevům na poli jaderné fyziky, které byly učiněny mezi počátkem století a 30. léty (Einstein, Bohl, Rutherdorf) a aplikovány během 2. světové války (atomová bomba) a po ní (vodíková, kobaltová bomba, jaderné elektrárny).

Vznikl zcela nový speciální obor – elektronika. Ta umožnila nejen v 1. polovině 20. století vznik rozhlasu či radaru, ale po 2. světové válce přispěla i k automatizaci výroby a ke vzniku počítačů, které se zvláště od 2. poloviny 80. let zdokonalují nevídanou rychlostí. Rozvojem elektroniky se ovšem změnila i podoba války. Konečně ve 2. polovině 20. století člověk pronikl za hranice své planety, do kosmu, a objevil i skutečný mikrokosmos – svět genetiky a dědičných informací.

Pokrok vědy a techniky ovšem také téměř osudově rozdělil planetu. Na jedné straně se nyní nacházejí USA, Japonsko a Evropa, na druhé pak zbytek světa. Existující rozdíly se pak v následujících desetiletích budou s největší pravděpodobností jen velmi obtížně vyrovnávat. Způsobil rovněž určitou krizi v myšlenkové a duchovní oblasti, položil člověku otázku, jaké je jeho místo v přetechnizované společnosti, kde se úloha jedince postupně stále zmenšuje.

Věda a technika se tedy ukázaly v uplynulých třech staletích jako výtečný sluha, ale špatný pán.

Vývoj historie vědy a techniky

Historie vědy a techniky je do jisté míry kuriózní humanitní disciplínou, neboť předmět jejího zkoumání se vyvíjí rychleji než ona sama. Ve skutečnosti se mezi dějepisci vědy vyskytuje překvapivě málo badatelů s profesní průpravou historiků. Dějinami vědy se většinou zabývají nikoliv profesionální, ale badatelé v daném vědním oboru, kteří se k historii dostali různým způsobem. Přitom jednou z důležitých mentálních bariér mezi nimi a historiky z profese je právě fenomén rychlosti. Historik může směle citovat materiálovou práci z konce 19. století jako odbornou literaturu, je však těžko představitelné, že se současný mikrobiolog bude odvolávat na práci byť „jen“ 20 let starou. Historie vědy a techniky má v České republice dlouhou tradici, ale dosud vždy stála na okraji zájmu vědních i humanitních oborů. Význam dějin vědy však již dnes vzrůstá a je zřejmé, že tento trend bude pokračovat, ale také významným způsobem sílit. Souvisí to s absolutní změnou pohledu vědy na sebe samu, k němuž došlo v průběhu 20. století. Kde je sebedůvěra vědy 19. století, Jak vypadal obraz vědce v literatuře poslední třetiny 19. století? Není názornějšího příkladu než román Julese Verna Tajuplný ostrov. Skupinka trosečníků dopadne takřka s holýma rukama na nevelký pustý ostrov. V neuvěřitelně krátké době pod vedením dokonale vzdělaného inženýra Cyruse Smithe rozdělá oheň, změří prakticky bez prostředků zeměpisné souřadnice místa, na němž se nachází, a opatří si první primitivní nástroje pro lov. Trosečníci postupně začnou vyrábět cihly, sklo i železo a nakonec si pořídí i strojní telegraf. Přitom radikálním způsobem mění podobu ostrova: vyhodí, díky důmyslně vyrobenému nitroglycerinu, do povětří část skalního hřbetu, sníží hladinu jezera, později cílevědomě vyhubí velkou část dravé zvěře, z jediného zrnka trpělivě vypěstují rozlehlé obilné pole a systematicky připravují využití dalších kulturních plodin a domestikovaných zvířat. Je to dokonalá alegorie technické civilizace na vzestupu. Jules Verne zasadil děj svého románu do první poloviny 60. let 19. století, ale lépe než kdo jiný vyjádřil nesmírnou a civilizovaným světem tehdy obecně sdílenou důvěru v moc a především v účinnost vědy. V krystalicky čisté podobě tu nacházíme víru v obecně prospěšnou moc vědy, založenou v pozitivismu a setrvávající až do předvečera 1. světové války.

Témata, do kterých materiál patří