Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




A 06 - Migrace ve 20. stol

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (69 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Základní tezí v teorii migrací je to, že někteří lidé migrují proto, že v domácí zemi podmínky vytvářejí tlaky, které vypuzují (tlačí) některé její obyvatele ze země, zatímco jiní migrují proto, že je jiná země je natolik atraktivní pro život, takže je přitahuje (táhne). Podle jednoho badatele byly faktory přitahování důležitějšími než faktory „vypuzování“. Řečeno jinými slovy, k migraci se člověk odhodlá ne kvůli tomu, aby unikl bídě, nouzi a nepříjemnostem ve své vlastní zemi, ale především proto, aby si materiálně a ekonomicky polepšil.

Analýza migrace ukazuje, že se jedná o velmi komplikovaný proces, kdy žádná z vysvětlujících teorií sice není schopna sama o sobě plně migraci vysvětlit, ale každá svým způsobem k vysvětlení migrace přispívá. V podstatě je možné rozlišit podle typu migrace dvě velké skupiny migrantů: migranti, kteří se rozhodnou emigrovat do cizí země z důvodů převážně ekonomických, a migranti, kteří emigrují z neekonomických důvodů.. Obvyklý vzorec ekonomické migrace vypadá tak, že nejdříve hostitelská země prostřednictvím kampaně přiláká hostující dělníky a pracovníky. Ti podávají domů prostřednictvím svých příbuzenských a přátelských sítí zprávy o pracovních možnostech, které lákají další migranty. U neekonomické migrace je nejfrekventovanější příčinou sjednocování rodin, dalším důvodem je uprchlictví před válkou v regionu před politickým pronásledováním.

Příčiny migrace a také délka migrace jsou důležitými charakteristikami, které umožňují třídit migranty do několika kategorií:

1) Dočasní pracovní migranti – jsou to lidé, kteří migrují do určité země za prací, ale pobývají v ní pouze dočasně; po skončení pracovního kontraktu se vracejí do své země.

2) Vysoce kvalifikovaní migranti (manažeři, obchodníci, technici, programátoři, doktoři,…)

3) Ilegální migranti, kteří obvykle vstupují do země kvůli práci, ale nemají ke vstupu řádné dokumenty.

4) Uprchlíci definováni podle Ženevské konvence z roku 1951 jako lidé, kteří pobývají mimo svou mateřskou zemi a kteří se nechtějí nebo nemohou vrátit odůvodněnému strachu z pronásledování kvůli rase, národnosti, členství v určité sociální skupině nebo kvůli politickému názoru.

5) Žadatelé o azyl, což jsou lidé, kteří vstupují do cizí země za účelem ochrany před pronásledováním, ale kteří možná nesplňují striktní kritéria Ženevské konvence.

6) Rodinný příslušníci – jsou to migranti, kteří se usazují v cizí zemi, aby následovali své blízké příbuzné, kteří přišli do země v rámci z výše uvedených kategorií.

7) Navrátilci – lidé, kteří se vracejí do svých zemí poté, kdy strávili nějaký čas pobytem v cizí zemi.

Ekonomické aspekty migrace

Ekonomické důvody migrace jsou velmi silnou příčinou toho, proč lidé překračují hranice. Koneckonců, zahraniční migrace musí těm, kdo ji podstoupí, nějaké výhody přinášet, jinak by jistě neemigrovali. Migraci navíc podporuje rozvoj komunikačních technologií. Náklady na cestovné se natolik snížily, že přestává být problémem zakoupit si jízdenku a riskovat cestu za nejistým výdělkem. Stejně tak se snížila ceny za mezinárodní telefonní hovory, takže již není problém, aby např. student, který během své prázdninové cesty po Španělsku objeví, že na španělském venkově shánějí brigádníky na sběr ovoce a hroznů, zavolal svým nezaměstnaným bratrancům, aby přijeli na pár týdnů či měsíců si přivydělat.

Témata, do kterých materiál patří