Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




A 06 - Migrace ve 20. stol

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (69 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Typ vládní politiky vůči imigrantům je samozřejmě klíčový. Vládní imigrační politika může být na základě toho, jaké cíle sleduje, rozdělena do tří modelových typů:

1) Diskriminační model – ten předpokládá návrat cizinců po nějakém čase nazpět do jejich země původu. Imigrantům je povoleno pracovat, ale nemohou získat občanství a tím i občanská práva, nejsou součásti systému sociálního zabezpečení.

2) Asimilační model – předpokládá pokud možno co nejrychlejší splynutí imigranta s novou společnosti. Daní za to ale je plné přijetí kulturních norem nové země (jazyka, zvyků, obyčejů a sociálních standardů).

3) Multikulturní model – předpokládá, že imigranti získají plná práva [a co povinnosti?] majoritní společnosti, ale přitom si ponechají své specifické kulturní rysy, které budou předávat i dalším generacím.

V čisté podobě ovšem tuto vládní imigrační politiku není možné nalézt v žádné zemi, typické pro imigrační politiku je směsice různých prvků. Tyto politiky mají navíc tendenci se vyvíjet, takže v různých obdobích mohou akcentovat jen některé prvky a jiné potlačovat.

V posledních letech do provádění konkrétní imigrační politiky výrazně zasahují debaty, které jsou živeny průvodními efekty globalizace, a to především transnacionalismem vyplývající z volného pohybu zboží, kapitálu a osob a pak také tzv. postnacionální teorie občanství v rámci debaty o mezinárodních lidských právech. Tyto teorie nabádají, že lidská práva a identity je třeba oddělit od národnosti a státní příslušnosti, neboť člověk má mít nárok na univerzitní práva jako osobnost a ne pouze jako občan nějakého státu. Vychází se z logiky globalizace a z vytváření tzv. transnacionálních společenství. Jelikož dříve nerozlučná dvojice národa (jenž je definován v termínech „někam patřit“, „někam náležet“) a státu (definováno v termínech teritoria) se od sebe nyní stále více a více rozlučují, pak výrazy „náležet k nějakému národu“ a „národní identita“ se stále více vzdalují svým historickým kotevním lanům.

Podle některých badatelů jsou lidská práva třetím mohutným faktorem, vedle faktoru ekonomického a faktoru sociálního, který podporuje mezinárodní migraci.

Na zdárný průběh koexistence migrantů s majoritní společností má v současné době nepříznivý vliv jeden z výrazných rysů postindustriální společnosti, a to důraz, který je kladen na vzdělání a lidský kapitál. V době industriální společnosti byli migranti s nízkou kvalifikací schopni nalézt práci v tradičních industriálních podnicích, neboť pásová výroba jich dokázala absorbovat poměrně mnoho. Děti těchto imigrantů obvykle získaly v nové zemi vyšší vzdělání než jejich rodiče a nalezly práci v zaměstnáních vyžadující vyšší kvalifikaci. Tento tradiční model asimilace ovšem v postindustriálních společnostech již nefunguje – nekvalifikovaní imigranti nenacházejí práci a jsou tak lapeni do pasti chudoby, což obojí – chudoba a jejich etnická příslušnost – vede k jejich diskriminaci. Jejich děti nezískají v nové společnosti potřebné vzdělání a chudoba a diskriminace se reprodukují. Příliv imigrantů (jak legálních, tak ilegálních) ovšem neustává, neboť podmínky v domovské zemi jsou mnohem horší než i špatné podmínky v zemi hostitelské, navíc imigrantské sociální sítě pomáhají nové příchozím se nějakým způsobem v zemi uchytit. vznikají tak etnické enklávy, ghetta, které jsou majoritní společností ostrakizovány a stigmatizovány, což dál posiluje etnickou identitu, která často ústí do vzniku etnických gangů a deviantního chování. Pro velkou část dětí z rodin imigrantů tak referenčním rámcem, který je, jak známo, v době socializace nesmírně důležitý, není kultura majoritní společnosti, nebo´t s ní téměř nepřicházejí do styku, nýbrž kultura a sociální struktury etnických minorit.

Témata, do kterých materiál patří