B 05 - Politický a vojenský průběh druhé světové války
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
6. června 1944 vstoupili spojenečtí vojáci na normandské pláže. Britské síly poutaly značnou část německých tankových jednotek v bojích u Caen, Američanům se podařilo prolomit německou obranu u Avranches. V polovině srpna se Němci museli stáhnout za Seinu a Spojenci se zároveň vylodili v jižní Francii. 19. srpna vypuklo povstání v Paříži. Koncem měsíce ustupovaly německé jednotky z celé země.
Maršál B. Montgomery vydal plán výsadkové operace s cílem ovládnutí mostů přes Rýn v Nizozemí. Spojenečtí výsadkáři sice obsadili všechny požadované mosty (včetně mostu přes Rýn u Arnhemu), ale britské tankové jednotky byly zastaveny německými zálohami a operace skončila fiaskem.
V prosinci 1944 se němci pokusili vyřadit spojence rozsáhlou tankovou operací v Ardenách, ale německý útok byl zastaven.
Od ledna 1945 se spojenci úspěšně probíjeli opevněními Siegfriedovy linie a 7. března získaly neporušený most přes Rýn u Remagenu. Do konce března byly obklíčeny hlavní německé síly v Porúří a Spojenci úspěšně postupovali v severním i jižním Německu. 25. dubna se u města Torgau setkali Američané se Sověty, 4. května se spojily v Brennerském průsmyku přední oddíly amerických vojsk z Německa a Itálie.
7. května 1945 podepsalo Německo v Remeši bezpodmínečnou kapitulaci. SSSR prosadil opakování aktu na území dobytém vlastními vojsky o den později.
Válka o Atlantik:
Za první pololetí roku 1942 dosáhlo Německo největších úspěchů v bojích o Atlantik, již koncem léta 1942 se ale vše začalo obracet a ztráty německých ponorek při útocích na konvoje se značně zvyšovaly. Od března 1942 útočilo britské letectvo na francouzské přístavy a ničilo základny ponorek ze vzduchu. V květnu 1943 bylo nuceno německé velení na čas zastavit ponorkové útoky v Atlantiku a soustředilo se na severní trasy. Po vybudování spojeneckých základen na Azorských ostrovech bylo německé ponorkové loďstvo v listopadu 1943 nuceno zastavit masové akce.
V létě 1944 se německé ponorky přesunuly do Norska a válka o Atlantik se fakticky změnila v boje v Severním moři. Boj o Atlantik, započatý v září 1939 potopením britské dopravní lodi Athenia, skončil vítězstvím Spojenců v létě 1944.
Válka ve Středomoří a Africe:
V polovině ledna 1942 dobyla britská vojska pevnosti Sollúmu, ale velitel německých a italských jednotek Erwin Rommel zahájil protiútok a pronikl zpátky do Tobrúku. Po celé jaro 1942 probíhaly ve Středomoří námořní boje, Britové se snažili blokovat nepřátelská vojska v Libyi, Italové blokovali britskou posádku na Maltě. 29. dubna 1942 se v Berghofu sešli Hitler s Mussolinim, kde byla dohodnuta společná ofenzíva směřující k dobytí Malty a Egypta, překročení Suezského průplavu a proniknutí do Asie.
V květnu 1942 se vylodila britská vojska na ostrově Madagaskaru a zahájila boje s tamní vichystickou posádkou, která kapitulovala v prosinci.