B 05 - Politický a vojenský průběh druhé světové války
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Jaltská konference:
Návrhy na poválečné uspořádání světa byly upřesněny na druhé konferenci velké trojky 4. – 13. února 1945 v Jaltě na Krymu. Došlo k dohodě o společném vojenské postupu včetně stanovení přibližné čáry dotyku armád při konečné porážce Německa.
V otázce poválečného uspořádání Německa byly přijaty pouze obecné zásady. Za základ jednání byly užity dokumenty Evropské poradní komise. Německo mělo být pro účely okupace rozděleno na okupační zóny. Francie byla rovněž přizvána, aby zaujala místo ve Spojenecké kontrolní radě pro Německo, která se měla stát nejvyšším správním orgánem okupovaného Německa. Bylo rozhodnuto o potrestání hlavních válečných zločinců. Konkrétní dohody bylo dosaženo jen v otázce německé reparace. Měly mít věcný charakter a měly být čerpány v podobě: 1. zabaveného německého majetku, 2. dodávek zboží, 3. užití německé práce. Byla ustanovena Spojenecká reparační komise v Moskvě. Konečná výše reparace nebyla stanovena.
Základní principy postupu Spojenců vůči zemím osvobozeným od nacistické okupace i vůči bývalým satelitům Německa byly shrnuty v Deklaraci o osvobozené Evropě, v níž se všechny tři velmoci zavazovaly společně napomáhat ustanovení demokraticky zvolených vlád v těchto zemích.
V otázce polských hranic byl nakonec přijat sovětský požadavek. SSSR si měl ponechat území, která obsadil v září 1939 a Polko mělo být odškodněno částí německého území na severu a na západě.
Součástí jaltských jednání byla dohoda o podmínkách, za nichž vstoupí SSSR do války proti Japonsku. SSSR se zavázal tak učinit dva až tři měsíce po porážce Německa, pokud: 1. bude zachována existence sovětského protektorátu, Mongolské lidové republiky, na jejíž území si činila nárok Čína, 2. budou Sovětskému svazu vrácena území a privilegia ztracená po porážce v rusko-japonské válce z roku 1904, 3. Sovětskému svazu budou předány Kurilské ostrovy. Tato dohoda byla sjednána mezi Stalinem a Rooseveltem bez vědomí představitelů Číny, na jejíž úkor měl SSSR většinu požadavků získat.
Vojenské operace na západní frontě:
Od dubna 1942 docházelo k plošnému bombardování strategických cílů v Německu podle zásad vypracovaných maršálem Arthurem Harrisem. První kobercový nálet zažil Lübeck v dubnu 1942. zároveň pokračovaly britské diverzní oddíly v útocích na přístavní zařízení a doky.
Od února 1942 proudily na Britské ostrovy americké síly a zároveň zde bylo ustanoveno velitelství amerického bombardovacího letectva. Od března 1943 zahájily britské bombardéry nepřetržité noční bombardování Německa a od července se připojili i Američané s denními nálety. Letecká válka značně ochromila německý průmysl.
Americký generál Dwight Eisenhower byl velitelem pozemních vojsk USA v Evropě jmenován v červnu 1942, ale jeho činnost byla až do konce roku 1943 soustředěna na Středomoří. V prosinci 1943 v Londýně vzniklo velitelství invazních sil a západní Spojenci se cele věnovali přípravě vylodění ve Francii. 14. února se Eisenhower stal oficiálně vrchním velitelem spojeneckých expedičních sil (tzv. SHAEF).