Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 05 - Politický a vojenský průběh druhé světové války

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (111 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Dvě konference v Káhiře (22. – 26. listopadu a 3. – 6. prosince 1943). Na první došlo k jednání s představitelem čínské vlády Čankajškem, který byl seznámen s plány Spojenců na další průběh války v Tichomoří. Došlo ale ke sporu mezi Churchillem a Rooseveltem o dalším vojenském postupu. Churchill se držel původního plánu na likvidaci všech sil protivníka ve Středomoří, Roosevelt se plně zaměřil na plánované vylodění v S Francii. Spor byl vyřešen v Teheránu (viz níže). Churchill se svého plánu nevzdal a snažil se ho prosadit na druhé konferenci v Káhiře za pomoci Turecka a exilových vlád Jugoslávie a Řecka (tzv. operace Saturn). Churchillův plán ale ztroskotal – turecký prezident odmítl svou zemi zapojit do války proti Německu.

Druhé setkání v Quebeku (11. – 16. září 1944) – zaměřeno převážně na řešení poválečného vývoje v Německu. Americký ministr financí Henry Morgenthau vypracoval plán požadující zásadní redukci německého průmyslového potenciálu a orientaci německé ekonomiky na tradiční zemědělskou výrobu, což mělo Německu zabránit v novém zbrojení. VB a USA se také dohodli na vymezení amerického, britského a sovětského okupačního pásma v Německu. Churchill zde prezentoval svůj plán výsadkové operace na Istrijském poloostrově a postupu na Vídeň, jímž mělo být Sovětům ztíženo proniknutí do střední Evropy. Řešeny i otázky kooperace amerických a britských sil v Tichomoří, nasazení britského loďstva proti Japonsku po skončení války v Evropě.

Formování antihitlerovské koalice:

Ve Washingtonu podepsali 1. ledna 1942 zástupci 26 států Deklaraci spojených národů, jíž se zavázali k vynaložení všech sil na porážku protivníků a odmítli uzavření separátního míru s kterýmkoliv z nepřátelských států. Nejdůležitější byla pro spojence koordinace vojenských akcí mezi USA a VB na jedné straně a SSSR na druhé straně. Stalin požadoval podřízení všech aktivit ve prospěch Moskvy .

Na přelomu září a října 1941 došlo k prvnímu setkání na vysoké úrovni mezi představiteli konstituující se koalice Spojenců. Výsledkem schůzky byl počátkem října 1941 podpis tzv. prvního protokolu zabezpečujícího britskou a americkou materiální pomoc SSSR. Koncem prosince 1941 přijel do Moskvy britský ministr zahraničí Anthony Eden, při jednáních s Molotovem ale došlo k problémům. SSSR požadoval uznání svých hranic z června 1941, tedy včetně polského území, zabraného agresí roku 1939. Eden tento požadavek neakceptoval a oba ministři se dohodli na odložení tohoto tématu až na konec války.

Mezi SSSR a VB byla 26. května 1942 podepsána smlouva o spojenectví ve válce a o spolupráci a vzájemné pomoci po jejím skončení, která byla 11. června 1942 doplněna sovětsko-americkou dohodou o vedení války proti agresi. SSSR tak získal přístup k moderním technologiím a mohl se zaměřit na výrobu nejdůležitějších zbraní.

Témata, do kterých materiál patří